משרדי הביטחון והאוצר הציגו את ההסכמות

תקציב הביטחון יהיה קבוע בחמש השנים הקרובות ויעמוד על 59.1 מיליארד שקלים. שורה של נושאים יוחרגו ממנו ויתוקצבו בנפרד.

קובי פינקלר , א' בשבט תשע"ו

דן הראל
דן הראל
צילום: משה מילנר, פלאש 90

מערכת הביטחון נכנסת לעידן תקציבי חדש. מנכ"לי משרדי האוצר והביטחון הציגו הבוקר (שני) את תקציב הביטחון יהיה קבוע בחמש השנים הקרובות ויעמוד על 59.1 מיליארד שקלים.

בנוסף נקבע כי בהסכמה בין אגף התקציבים באוצר ומשרד הבטחון כי הסכומים לבניית גדר ביטחון חדשה בגבול ישראל ירדן, שמירה על אסדות הגז, מעבר מה"ל דרומה וקיצור חודשיים נוספים בשירות החובה, יועברו מתקציב האוצרה ולא כחלק מתקציב הביטחון.

עוד נקבע כי תקציב משרד הביטחון יתנהל בשקיפות מול משרד האוצר, אולם בניגוד ליתר משרדי הממשלה לא תינתן לאנשי האוצר סמכות לבקרה על התקציב.

מנכ"ל משרד הביטחון דן הראל אמר כי מדובר במפנה היסטורי ביחס של משרד האוצר למשרד הביטחון "בצורה כזו נוכל להקדים את גיל הפרישה של קצינים כבר לגיל 35 עם מענקים של עד חצי מליון שקלים, נוכל לקצר את שרות החובה לבנים ולבנות ונוכל לתכנן היטב את התקציב לאור המציאות הביטחונית".

כמו כן סיכמו האוצר ומשרד הביטחון על העברת תקציב אגף השיקום העומד כיום על 5 מיליארד שקלים לניהול האוצר וכן על העמדת סכום הארנונה הנגבת כיום בידי משרד הפנים מתקציב צה"ל בסדר גודל של 800 מליון שקלים ולהעמידו על 500 מליון כשסכום זה יירד ממשרד הפנים ולא מתקציב הביטחון.

ומה יתן משרד הביטחון בתמורה?

במשרד מבטיחים לייעל מערכות,לקצץ בתקנים, לעבור לשימוש הולך וגדל במטוסים בלתי מאויישים, כשכל אלו יביאו לחסכון של ממש בתקציב.