כתב אישום נגד מבצעי הלינץ' באריתראי

ארבעה בני אדם נאשמים בביצוע הלינץ' במסתנן האריתראי בתחנה המרכזית בבאר שבע, לאחר שחשדו כי מדובר במחבל.

עדו בן פורת , ב' בשבט תשע"ו

באר שבע אמש
באר שבע אמש
צילום: מאיר אבן חיים, פלאש 90

הפרקליטות הגישה היום (שלישי) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד ארבעת המעורבים בלינץ' בתחנה המרכזית בבאר שבע, שבו מת המסתנן האריתראי אבטום זרהום.

כתב האישום מייחס לנאשמים - דוד מויאל, חייל צה"ל יעקב שמבה, אביתר דמרי וקצין שב"ס רונן כהן, ביצוע עבירה של חבלה בכוונה מחמירה. החקירה לוותה על ידי היועץ המשפטי לממשלה וכתב האישום הוגש לאחר הליך השימוע שנערך לכל החשודים ובאישורו של פרקליט המדינה.

סעיף האישום קל יחסית - חבלה בכוונה מחמירה, משום שבנתיחה לאחר המוות עלה כי המסתנן לא מת כתוצאה מהמכות אלא מהירי שנורה לעברו. 

"עת המנוח שוכב על הרצפה, מדמם, כשהיה ברור לעין כל כי הוא חסר אונים, וקהל רב מסביבו, התקרב אליו הנאשם דוד מויאל והטיח בו בכוח ספסל שהוצב בסמוך, בכוונה לגרום לו חבלה חמורה, נכות או מום", נכתב בכתב האישום. "חלק מהנוכחים במקום הרחיקו את הנאשם והרימו את הספסל מעל המנוח, שנותר שוכב על הרצפה. סמוך לאחר מכן, ניגשו למנוח החייל יעקב שמבה ואביתר דמרי, ובעטו בו בחזקה בראשו ובפלג הגוף העליון.

''כשהמנוח עדיין שוכב על הרצפה ומתבוסס בדמו כשהוא חסר אונים, התקרבו אליו קצין שב"ס רונן כהן והסוהר שהיו במקום, הרימו את הספסל והטיחו את הספסל לעבר המנוח על מנת שיהיה מעליו וימנע ממנו אפשרות לזוז". 

בפיגוע שאירע ב-19 באוקטובר נרצח לוחם ''גולני'' סמל עומרי לוי הי"ד ונפצעו עשרה בני אדם.