דיין רומז: הבנתי שלא אכהן כשגריר בברזיל

השגריר המיועד מותח ביקורת חריפה על הניסיונות של אנשי שמאל קיצוני כדוגמת אלון ליאל לפגוע במינוי וקורא למזער נזקים.

ניצן קידר , ג' בשבט תשע"ו

דני דיין
דני דיין
פלאש 90

דני דיין, שמונה כבר לפני חודשים ארוכים לתפקיד שגריר ישראל בברזיל, מבין כנראה שהמינוי הזה לא יצא אל הפועל.

"אחד הדברים שאי אפשר להאשים אותם בהם הוא שאני לא ריאליסט", אמר הבוקר (רביעי) דיין בגלי צה"ל אחרי שתיקה ארוכה והוסיף, "אני מבין את המצב ואני לא מוטרד ממנו ברמה האישית. ברמה הלאומית ישראל צריכה לקבל החלטה מה היא עושה מול ברזיל – ומה היא עושה כדי שהתקדים שליאל וחבריו יחד עם ברזיל מנסים לקבוע בזירה הבינלאומית לא יתקבע - ויש דרכים לעשות את זה''.

נזכיר כי ברזיל מעכבת את המינוי – אך מאז קיבלה את בקשתה של ישראל לא הגיבה לחיוב או לשלילה. דיין נענה להפצרות של ראש הממשלה להתמנות לתפקיד אחרי מסע שכנועים ארוך – ועל פי הערכות יפוצה בתפקיד דיפלומטי אחר.

"בחצי שנה האחרונה ברזיל התדרדרה מכל בחינה והפכה גם הרבה פחות חשובה ואתגרית להיות בה שגריר", הוא אמר הבוקר, "העניין הוא שראש הממשלה צריך להחליט לגביו – איך הוא מתייחס למדינה שמחרימה אזרח ישראלי בגלל מקום מגוריו, ואיך הוא גורם לכך שהתוצאה הסופית של העניין תהיה כזו שלא תיתן ניצחון ל-BDS".

דיין גם מתח ביקורת חריפה על מנכ"ל משרד החוץ לשעבר איש השמאל הקיצוני ד"ר אלון ליאל שפעל רבות כדי לסכל את מינויו – ולפי פרסומים היום גם להוציא את ישראל ממסגרות בינלאומיות.

"הכישלון לשכנע את דעת הקהל הישראלית והאידיאולוגיה העבירו כמה אנשים על דעתם. אחד מסגיר פלסטינים לעינויים ומוות לרשות הפלסטינית, השני פועל כדי לסלק את ישראל מהאו"ם, מפיפ"א ומהאולימפיאדה. יש כאן שאלה שראויה לדיון לא רק של איש מדעי המדינה או סוציולוג אלא גם של פסיכולוגים", אמר דיין.