סכסוך בין חברות מונע תשלומים לניצולי השואה

יו"ר ועדת הכספים לחברה להשבת נכסי נספי השואה ולחברת 'אוצר התיישבות היהודים': ''אין לנו זמן. בסוף לא יהיה למי להעביר תשלומים''.

חזקי ברוך , ג' בשבט תשע"ו

ח"כ משה גפני
ח"כ משה גפני
צילום: פלאש 90

דיון כאוב וסוער במיוחד התקיים הבוקר (רביעי) בוועדת הכספים בעקבות אי העברת תשלומים רבעוניים לניצולי השואה ע"י החברה להשבת נכסי נספי השואה בחודשים האחרונים.

עפ"י החוק מ-2006 שבעקבותיו הוקמה החברה, מעבר למטרה העיקרית לאתר בישראל נכסים של נספי השואה שעוד נותרו ולאתר את היורשים הפוטנציאליים, נקבע גם כי מהנכסים שלא נמצאו להם יורשים, החברה תעביר כספים לתשלומים רבעוניים לניצולי השואה וכן תסייע בהנצחה.

בתיקון חקיקה מ-2014 הוגדל הסכום השנתי שהחברה אמורה להקצות לתשלומים לניצולי השואה ל-135 מיליון ש''ח וב- 2015 ל-150 מיליון ש''ח.

באמצע 2015 הודיעה החברה שלא תוכל לממן את התשלומים מכיוון שקופתה ריקה וכן מכיוון שאחזקותיה בחברת אוצר ההתיישבות היהודית בע"מ בשיעור 25%, המחזיקה בשיעור של 4.9% ממניות בנק לאומי, אינן ניתנות למימוש בעת הזו, כיוון שאם תמומשנה בעת שהמניות בירידה, הדבר יסב הפסד ניכר לחברה ולניצולי השואה, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

כחלק מניסיון החברה למצוא מקור להעברת התשלומים לניצולי השואה ולאור אחזקותיה בחברת אוצר ההתיישבות, פרץ סכסוך משפטי בין שתי החברות, שעודנו מתנהל בימים אלו ממש ונמצא, כך לפי נציגי שתי החברות, לקראת פסק דין.

אלא שההתדיינות המשפטית מונעת לעת עתה התקדמות לקראת פתרון שיאפשר להעביר את התשלומים לניצולים, שהולכים ומתמעטים מדי יום. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וחברי הוועדה הביעו תרעומת קשה כנגד שתי החברות וכנגד משרד המשפטים המלווה את הנושא מאז החל הסכסוך בין השתיים ואינו מוצא דרך לפתור אותו מלבד ההסתמכות על בית המשפט.

"על ראש דאגותיה של מדינת ישראל צריכה להיות המטרה לעשות הכל למען ניצולי השואה, שיוכלו לחיות ברווחה בשארית ימיהם ולצערנו חלקם כבר לא איתנו", אמר גפני. ''אנחנו נבחרי הציבור מרגישים שלא עשינו די על-מנת לסייע לאנשים האלה. אחד הדברים העברת התשלום ע"י החברה להשבת נכסים שעתה הפסיקה להעביר את התשלומים".

מנכ"ל החברה להשבת הנכסים, ישראל פלג, אמר כי "נאלצנו לפנות לבית המשפט כיוון שבחברת אוצר ההתיישבות לא מוכנים לחלק את הדיבידנדים. זה עומד לפני פסק דין".

היועץ המשפטי של החברה להשבה, אופיר פורת, סיפר "החברה קמה ב-2006 אחרי שוועדת חקירה פרלמנטרית הורתה לטפול בנכסים בישראל ולהשיב ליורשים. היות והובן שלא כולם יאותרו החוק קבע מטרה שיורית, שהנכסים יופנו לסיוע לניצולי שואה. כך עשינו בשנים האחרונות וכבר העברנו מאות מיליוני שקלים. עד היום איתרנו למעלה מחצי מיליארד ש''ח נכסים ולכן הנכסים שפנויים לסיוע אינם גבוהים".

היועצת המשפטית של החברה להשבת נכסים, שיראל גוטמן-עמירה, טענה כי "אין אפשרות לממש את המניות של אוצר ההתיישבות. נאמר לנו ע"י אחד החתמים המובילים שהמימוש יהיה יותר גרוע והחברה חושבת שיש לה זכות בדין לקבל את המניות של בנק לאומי".

יו"ר דירקטוריון חברת אוצר ההתיישבות היהודית, אמיר פלד, אמר בדיון כי "לפני יומיים קיבלה החברה להשבה 30 מיליון ש''ח, יוזמה שלנו שמלווה ע"י ועדת חוקה של הכנסת. לא היה תהליך פשוט, אנחנו חברה ציבורית והיתה אפילו התנגדות של הגופים המוסדיים.

''אנחנו בסיומו של הליך משפטי, אין פירוק של אוצר ההתיישבות, שזה מה שהתבקש ע"י החברה להשבת הכנסים. יש לה מניות סחירות ניתנות למכירה בהיקף של למעלה מ- 200 מיליון ש''ח וההבדל בין שווי מניה של בנק לאומי לשווי המניות שלה גדול".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הדגיש בדבריו כי "כל הוויכוחים לא רלוונטיים. בכלל לא משנה איך תפתרו את זה, עוד חמש שנים זה כבר לא יהיה רלוונטי. תיקחו הלוואת גישור. יש דרכים לעשות את זה. לא צריך את הדיונים האלה ואני לא נכנס לאמירות שנשמעות פה ושם על בונוסים שמחלקת החברה להשבה וכד'. לא צריכים למכור מניות בהפסד אבל שייקחו הלוואה, או הלוואת גישור עד למימוש טוב של המניות ויעבירו את התשלומים לניצולים".

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) דרשה להשלים את הרבעונים המפוספסים. ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) תקפה: "כל הזמן מדברים על מניות במקום לדבר על הניצולים. שעוד בשבוע הבא יעברו הכספים לחשבונות הניצולים! החברות רבות ומה שמעניין זה המניות ומי ינצח. זו רוצה שזו תתפרק וההיפך. המאבק לא מעניין אותנו אלא ש-40 ניצולים נפטרים מדי יום ולא מקבלים את מה שמגיע להם. שהחברה תיקח הלוואה ואם לא ששר האוצר יעמיד ערבות מדינה עבור ההלוואה שתעבור במיידית לניצולים".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) קרא גם הוא, "יש חודש עד פסק הדין. תעבירו את הכסף. אני מוכן לבוא למשרד האוצר בדרישה שייתן הלוואה ל-6 חודשים עד שהעניין ימוצה".

ח"כ נורית קורן (הליכוד) הוסיפה "אני מצטערת שהשבויים כאן אלה ניצולי השואה. אני רוצה לקבל את כל הדו"חות הכספיים של החברה להשבה, שנדע מי כן קיבל ומי לא בונוסים כאלו ואחרים בעת שלא מעבירים כספים לניצולים".

חבר העמותה הפרלמנטרית למען ניצולי השואה, ראובן מוזר, טען שבכירי החברה להשבה חילקו ביניהם בונוסים מהכסף שהצטבר. נציגת משרד המשפטים, לימור תוסייה-כהן, אמרה "גיבינו את החלטת דירקטוריון החברה שלא לממש את המניות בניכיון כה משמעותי. אכן מדובר בסכומים משמעותיים. זאת כדי לא לפגוע באינטרס של ניצולי השואה".

תוסייה-כהן ביקשה מיו"ר ועדת הכספים גפני "שהוועדה תיתן זמן להגעה לפתרון" וגפני השיב "ממש לא! אני הולך להיות אגרסיבי בעניין הזה. אין זמן! בסוף לא יהיה למי להעביר תשלומים". ח"כ מיקי רוזנטל הצטרף אליו ואמר "הפונקציה של הזמן קריטית. לא ניתן להשהות את העברת התשלומים".   

יו"ר דירקטוריון החברה להשבת נכסים, מיכה חריש, אמר בדיון כי "ועדת הכספים היא בעלת העוצמה הכי גדולה על תקציב המדינה ויכולה לפתור את כל הבעיה בהשפעת חבריה. ניסינו בכל הבנקים ולא קיבלנו הלוואות. אין בונוסים! זה התפרסם ע"י אומ"ץ שאני עומד לקבל 600 אלף ש''ח בונוס ואני לא מקבל בונוס אלא רק שכר כדירקטור".

נציגת המשרד לאזרחים ותיקים, שרה זילברשטיין, העירה כי "שני הארגונים לא צדיקים. יש להכריח אותם למצוא פתרון מיידי".

ח''כ גפני הודיע בסיכום הדיון, כי "לא ירפה מהנושא ויחזור לדון בכך בשבוע הבא" ועד אז דרש מראשי שתי החברות "להגיע להסכמות ולהעביר את הכספים. אפנה גם לשר האוצר להעמיד ערבות מדינה לצורך הלוואה במידת הצורך. בכל-אופן, לא ארפה מהנושא אפילו אם תחזור לכאן כל שבוע עד שהכסף יגיע לחשבונות הבנק של הניצולים".