"מצב היהודים בחלק מאירופה הוא בלתי נסבל"

רבה הראשי של ישראל הרב דוד לאו נפגש עם נשיא הפרלמנט האירופי ודרש להגביר את הדאגה בכל מדינות האיחוד לבטחון הקהילות היהודיות

חזקי ברוך , ג' בשבט תשע"ו

הרב הראשי דוד לאו עם נשיא הפרלמנט האירופי
הרב הראשי דוד לאו עם נשיא הפרלמנט האירופי
צילום: דוברות הרב הראשי

רבה הראשי של ישראל, הרב דוד לאו נועד היום (רביעי) עם נשיא הפרלמנט האירופי וביקש לטפל במצב הבטחוני של היהודים בחלק ממדינות אירופה הסובלים מאיומים קשים.

הוא קרא לנשיא הפרלמנט לדאוג לביטחונם של יהודי אירופה בעקבות התגברות הרדיפות האנטישמיות כלפי יהודים במדינות שונות ברחבי היבשת.

הרב הראשי השמיע את דבריו, במסגרת מסע קצר בן 48 שעות באירופה שכלל בין השאר פגישות עם ראשי האיחוד האירופי ומנהיגי הקהילות היהודיות.

בפגישה עם נשיא פרלמנט האיחוד האירופי, מרטין שולץ השתתפו נציגי משרד החוץ הישראלי ובמהלכה אמר הרב, "מצב היהודים בחלק ממדינות אירופה הפך למצב בלתי אפשרי. אנו שומעים קולות המבקשים מיהודים שלא להסתובב עם אחד הסממנים היהודיים המרכזיים שהם כיפה, כובע וציצית כדי להימנע מהתנכלויות. מדובר במצב בלתי נסבל".

הרב הראשי הוסיף כי אין בכוונתו להתייחס לחילוקי הדעות שבין האיחוד האירופי לממשלת ישראל - אך לדבריו "בעת שמביעים ביקורות ומותר שתהיה ביקורת בין ידידים, יש להביע אותה בזהירות שכן ישנם כאלה שמתרגמים את הביקורת לשנאה ולעוינות, ויש לנהוג כדברי חכמי ישראל שאמרו כבר לפני דורות רבים: "חכמים, היזהרו בדבריכם".

הרב לאו הביע תמיכה בעמדתו של הרב הראשי לצרפת, הרב חיים קורסייה שקרא שלא להמשיך להסתובב עם כיפה ברחובות צרפת. "אני קורא לכל יהודי ויהודי להמשיך ללכת באותה צורה אליה היה רגיל עד היום", דברי הרב לאו.