ואלה הזוכים בפרס וולף במדעים ובאומנויות

שר החינוך נפתלי בנט הכריז על הזוכים בפרס לשנת 2016 שיזכו במענק כספי. "ישראל היא מגדלור מדעי ואקדמי בין לאומי"

מנחם שוורץ , ג' בשבט תשע"ו

בנט עם פרופ' שכטמן
בנט עם פרופ' שכטמן
צילום: עודד אנטמן

שר החינוך ויו"ר קרן וולף נפתלי בנט ופרופ' דן שכטמן הכריזו הערב (רביעי) על זוכי פרס וולף לשנת 2016.

חמשת הפרסים בסך 100 אלף דולרים בכל תחום יתחלקו השנה בין שבעה זוכים משלוש מדינות: ישראל, ארצות הברית וקנדה. הפרס יוענק לזוכים בחודש יוני בטקס ממלכתי במשכן הכנסת בירושלים על ידי נשיא המדינה ראובן ריבלין.

פרס וולף זוכה למוניטין בין-לאומי רב ובתחומי המדעים המדויקים הוא נחשב לשני בחשיבותו בעולם אחרי פרס נובל. בתחום האומנויות נחשב הפרס לחשוב ביותר. למעלה משליש מזוכי פרס וולף הוכתרו בהמשך כחתני פרס נובל בתחום המדעים המדויקים.
 
ד"ר ליאת בן דוד מנכ"לית קרן וולף ציינה כי "חתני הפרס שנבחרו הם בעלי השפעה משמעותית בתחומי המחקר המדעי והעשייה האמנותית, והם ניחנים  בכישרון יוצא דופן, כל אחד ואחת מהם הוא מגדלור של מצוינות בתחומו".

פרס וולף בחקלאות יוענק לפרופ' טרודי מקיי מאוניברסיטת צפון קרוליינה בארה"ב עבור מחקרו החלוצי בתחום הארכיטקטורה הגנטית של תכונות מורכבות, ועבור גילוי עקרונות בסיסיים בגנטיקה כמותית עם השלכות רחבות למחקר ולמעשה החקלאי.

בכימיה יוענק הפרס לשני זוכים: פרופ' קיריקוס ניקולאו מאוניברסיטת רייס בארה"ב ופרופ' סטיוארט שרייבר מאוניברסיטת הארווארד.

את הפרס בענף הפיזיקה יקבל פרופ' יוסף אמרי ממכון ויצמן בישראל על מחקריו החלוציים בפיזיקה של מערכות מזוסקופיות ומערכות אקראיות.

פרס וולף ברפואה יתחלק בין שני זוכים - פרופ' רונלד קאהן מאוניברסיטת הארווארד ולפרופ' לואיס קאנטלי מאוניברסיטת קורנל.

הפרס לאמנויות יינתן השנה בתחום האדריכלות ויוענק לאדריכלית פיליס למברט מקנדה, על מעורבות נחושה בהגשמתם של בניינים פורצי דרך, בפיתוחן של תוכניות שימור והתחדשות אורבאנית ובהקמתם של מוסדות מחקר מובילים.