''אסור להחזיר את משרד הדתות לימי הביניים''

סגן שר הביטחון הרב בן דהן יוצא נגד כוונת המשרד לשירותי דת לבטל רפורמת מחשוב ענק, "הציבור זכאי לקבל באינטרט מידע אמין ומדויק".

בני טוקר , ד' בשבט תשע"ו

הרב אלי בן דהן
הרב אלי בן דהן
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן (הבית היהודי), תוקף בשיחה עם ערוץ 7 את כוונת המשרד לשירותי דת והעומד בראשו השר דוד אזולאי לבטל את רפורמת המחשוב במועצות הדתיות.

מדובר ברפורמה שכבר יצאה לדרך והוצאו עליה עשרות מיליוני שקלים. כעת, בעקבות התנגדות ראשי המועצות הדתיות ובתמיכת השר אזולאי, עשרות המיליונים ילכו לפח.

"זכותו של הציבור הרחב לקבל מידע אמין, מדויק ונגיש באינטרנט. שמעתי את הפרסומים, וזה מוזר ולא מובן, כי מדובר במהלך חשוב מאוד. אנחנו צריכים ללכת קדימה ולא אחורה. האם הם רוצים לחזור לעידן הניירות והפתקים?", שואל הרב בן דהן.

כסגן השר לשירותי דת הקודם, הרב בן דהן מספר על הרפורמה וחשיבותה. "אין היום בן אדם שלא יודע להתחבר לאינטרנט. אם אדם רוצה לדעת איפה יש מסעדה כשרה למהדרין או מקווה, או מה מצב העירוב ושלא לדבר על מערך רישום הנישואין, שתהיה אפשרות להירשם דרך האינטרנט, את כל זה הם רוצים לבטל, זה תמוה".

הרב בן דהן מגיב לטענות ולפיהן ההתנגדות לרפורמת המחשוב נובעת מהרצון למנוע תיעוד ומעקב אחר תשלומים והעברות כספים לעובדים במועצות הדתיות. "בזמנו כשאני הייתי במשרד הדתות היו למועצות הדתיות נציגים בוועדת ההיגוי.

"מערכת המחשוב נכתבה על ידי חברה חיצונית שישבה ולמדה את התפקידים של חברי המועצות הדתיות, כולם היו שותפים לתהליך הזה וליוו אותו. נשמע לי מוזר שהדברים האלה יבוטלו ואני מקווה שזה לא נכון".

לדבריו הציבור לא צריך להיפגע בגלל שמשרד הדתות נמצא היום בידיים חרדיות, "כשאני הגעתי למשרד לשירותי דת שמתי את הדגש על נגישות לציבור, על ידידותיות למשתמש, ואת הצורך לקרב את עם ישראל למסורת ישראל באמצעים מגוונים שעד לאותו מועד השתמשו בהם פחות, דוגמת האמצעים הטכנולוגיים.

"כיום רוב היום-יום של רוב האזרחים מתרכז בטלפונים החכמים ובמחשבים ואנחנו צריכים להתאים את עצמנו, כמובן בתנאי שהכול בהתאם להלכה", הוא מוסיף.

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה: "חבר ראשי המועצות הדתיות הסתייג במספר הזדמנויות מהחשיפה בסגנון 'האח הגדול', שעלולה לפגוע ברצף הפעילות של המועצות הדתיות ומעידה על חוסר אמון לכאורה שקיים כלפיהם. אנו בוחנים כעת נקודת איזון בין חשיבות המיזם לבין החשש של ראשי המועצות הדתיות, מדובר בכלי יעיל שחשוב שיוטמע של בסיס שיתוף פעולה ולא יונחת מלמעלה".

במשרד האוצר אישרו כי כבר הוקצו בעבר 45 מיליון ש"ח למיזם, לצורך קידום הנגישות והשירות לאזרח. "בשנה האחרונה החל משרד האוצר במימוש הרכישות לצורך כך ובמחצית הראשונה של שנת 2016 התכנית הניסיונית צפויה לצאת לדרך", נמסר.