ארה"ב: הסיווג הביטחוני הוחזר לרופא היהודי

רופא השיניים היהודי שפוטר מהמרפאה בצי האמריקני בתואנה של 'נאמנות כפולה', קיבל חזרה את הסיווג הבטחוני והותר לו לשוב לעבודתו.

חיים לב , ח' בשבט תשע"ו

חיילים אמריקנים. ארכיון
חיילים אמריקנים. ארכיון
צילום: רויטרס

ד"ר גרשון פינקוס, רופא שיניים שומר תורה ומצוות, שעבד במרפאה בצי האמריקני בסרטוגה ספרינגס, ניו־יורק, ופוטר מעבודתו בתואנה של 'נאמנות כפולה' לאחר שהצהיר כי יש לו אמא ובני משפחה המתגוררים בישראל, קיבל חזרה את הסיווג הבטחוני והותר לו לשוב לעבודתו.

המקרה של ד"ר פינקוס עורר סערה רבתי בקרב משפטנים יהודים והארגונים היהודיים בארה"ב, שיצאו למאבק נגד ההחלטה המקוממת. בעקבות כך, קיבל ד"ר פינקוס בסוף השבוע הודעה רשמית כי הוחלט להתיר לו לשוב לעבודתו כרופא שיניים במרפאת הצי.

הרופא בן 62 מפאר רוקוואיי, ניו־יורק, הגיש את מועמדותו לעבודה במשרה חלקית כרופא שיניים במרפאת הבריאות של חיל־הים בסרטוגה ספרינגס, ניו־יורק, לאחר שכבר עבד במקום על בסיס זמני כשלוש פעמים בשבוע. אולם למרות שהוא נחשב לאחד הרופאים הטובים במרפאה, חיל־הים סירב להעניק לו אישור בטחוני, בטענה כי קיים סיכון לכך שנאמנותו מתחלקת בין ארה"ב לישראל. טענה זו שימשה בעבר כעילה להטלת ספק בנאמנותם של יהודים אמריקאים למדינתם וסירוב להעסיקם במשרות ממשלתיות וצבאיות.

רופא השיניים קיבל את הידיעה כרעם ביום בהיר. הוא מיהר לערב בפרשיה עורכי דין ומשפטנים, ואף ארגונים יהודיים ובראשם אגודת ישראל בארה"ב שהתגייסו לפעול בענין. המקרה החמור יצא לכלי התקשורת בארה"ב וגילה נתונים מדהימים בהקשר למקרים אחרים דומים, מהם עלה כי 62% מבקשות דומות שהוגשו בתקופת נשיאות אובאמה, נדחו. כשמקביל ובהשוואה למקרים אחרים באותה תקופת זמן, רק בקשתו של אדם אחד עם קשרים לצרפת נדחתה, וכל בקשה בה מעורבים קשרים עם אנגליה – התקבלה בהצלחה.

ד"ר פינקוס אמר בהודעה לכלי התקשורת כי הוא מאושר מההחלטה החדשה, וכי הוא מקווה שיהודים אחרים לא יעברו 'חוויה' דומה למה שעבר.

עו"ד אבי שיק שייצג את פינקוס במערכה, אמר כי למרות ההחלטה החדשה, הרי שאסור להוריד את הענין מסדר היום, לאחר שהתברר שבמשך עשר השנים האחרונות כ־ 105 מועמדים יהודיים נדחו מאותה סיבה – כי יש להם קרובי משפחה בישראל, ועל כן חייבים להמשיך ולהיאבק במגמה מעוותת זו.