תלונה על אלימות שוטר נסגרה מ"חוסר עניין"

נער בן 14 התלונן כי שוטר היכה וחנק אותו כדי שימחוק סרטון בו תועדה אלימות השוטר. מח"ש סגרה את התיק מ"חוסר עניין לציבור".

רעות הדר , ט' בשבט תשע"ו

מח"ש, המחלקה לחקירות שוטרים
מח"ש, המחלקה לחקירות שוטרים
צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

המחלקה לחקירות שוטרים החליטה לסגור תיק תלונה על תקיפה של שוטר נגד נער בן 14, וזאת "מחוסר עניין לציבור", כך מדווח ארגון חוננו המלווה את הקטין.

הנער שנעצר יחד עם שלושה מחבריו לפני קרוב לשנה, טען כי שוטר מתחנת לב הבירה בירושלים, אשר חשב כי במכשיר הסלולאר שלו תועדה התנהלות פסולה ואלימה של השוטר, היכה אותו באגרופים וחנק אותו בחדר נעול בתוך תחנת המשטרה.

הנער וחבריו נחקרו בחשד להכשלת שוטר לאחר שבזמן שצעדו ברחוב שמואל הנביא בירושלים ביקשו מהם שוטרים תעודות זהות. הנערים ביקשו מהשוטרים להזדהות אך אחד מהם סירב ובין הצדדים התפתחו חילופי דברים בסופם נעצרו הארבעה בגין הכשלת שוטר, חלקם בצורה אלימה.

הנער תיאר כי השוטר שסירב להזדהות חשש שהנערים צילמו במכשירי הסלולאר שלהם את הסיטואציה ואף אלימות שהפעיל השוטר, ולכן דרש מהם שוב ושוב את מכשירי הסלולאר.

"השוטר לקח אותי למסדרון, נעל את הדלת, היינו שם לבד והוא התחיל לצרוח עלי, אמר לי 'בוא אני אראה לך מה זה שב"כ', הפשיט אותי והתחיל לצרוח והצמיד אותי לקיר הפוך עם הפנים לקיר", תיאר הנער בפני חוקרי מח"ש ובפני עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המלווה אותו.

"הוא אמר לי, 'עכשיו יש לך פעם אחרונה תגיד לי עכשיו איפה הפלאפון שלך', ואז הוא הצמיד אותי לקיר, בעט בי ברגל, חנק אותי, נתן לי כמה אגרופים בגב ואז אחרי זה אמרתי לו שזה אצל חבר שלי, אז הוא אמר 'יפה מאוד', ואז הושיב אותי שם עם שוטר אחר כשאני אזוק על הרצפה".

אולם במח"ש ככל הנראה לא התרגשו מהתלונה החמורה, ולאחרונה הודיעו לקטין כי התלונה נסגרה מ"חוסר עניין לציבור".

"לאחר שבחנו את תלונתך שבנידון, ולאחר ששקלנו בכובד ראש את מכלול הנסיבות הרלוונטיות לתלונה זו, הגענו לכלל מסקנה כי לא יהיה נכון לפתוח בחקירה פלילית במקרה זה, וזאת מטעמים הנוגעים לבחינת העניין הציבורי הכולל בחקירת התיק", כתבו במח"ש.

עו"ד יאדו המטפל במקרה הגיש בימים האחרונים ערר לפרקליטות המדינה על סגירת התיק, ודורש לפתוח מחדש את החקירה.

"מדובר בתלונה על עבירה חמורה של תקיפת קטין וההתנהלות של מח"ש עושה רושם של חוסר מוטיבציה לחקור ולמצות דין כנגד שוטרים שסרחו, כמו גם זלזול בזכויות הפרוצדורליות של המתלונן", אומר עו"ד יאדו.