רגבים לשגריר ארה"ב: הנה העובדות

תנועת רגבים תוקפת את דברי שגריר ארה"ב שהאשים את ישראל באכיפת חוק סלקטיבית כלפי פלסטינים. "הנתונים מוכיחים אחרת".

ערוץ 7 , ט' בשבט תשע"ו

בנייה לא חוקית בכפר חוסאן שבשטח C
בנייה לא חוקית בכפר חוסאן שבשטח C
צילום: רגבים

תנועת רגבים מגיבה בחריפות לדברי השגריר האמריקני בישראל דן שפירו שהאשים את ישראל באכיפת חוק סלקטיבית כלפי הפלסטינים ביהודה ושומרון.

"נדמה שיש למדינה סטנדרט כפול באכיפת החוק ביהודה ושומרון -  ויש דין אחד ליהודים ודין אחר לפלסטינים", טען השגריר אתמול (שני) בכנס המרכז למחקרי ביטחון לאומי.

"דברי השגריר הם טענות פוליטיות חסרות שחר ובלשון המעטה אינם מבוססים על עובדות", אומרים ברגבים. "הנתונים הרשמיים על היקף פעילות המנהל האזרחי מוכיחים בצורה ברורה כי מדיניות האכיפה של מדינת ישראל הרבה יותר נוקשה כלפי התושבים היהודים ביו"ש מאשר כלפי המגזר הפלסטיני".

דו"ח "הבלוף הגדול" שמוציאה תנועת רגבים באופן תקופתי, משווה את התנהלות המנהל האזרחי ופעילות האכיפה בין המגזר היהודי למגזר הערבי בשטחי C. כזכור, רשויות האכיפה הישראליות פועלות אך ורק בשטחי C – הנמצאים תחת שליטה ישראלית מלאה. באיזור זה מתגוררים כ-400,000 מתיישבים יהודים, מול כ-150,000 תושבים ערבים.

ב"רגבים" טוענים כי המנהל האזרחי סירב לקיים את הוראות חופש המידע ולהעביר לידי התנועה את מלוא הנתונים העדכניים על היקף ההריסות שביצעה יחידת הפיקוח בין השנים 2013-2014.

בתנועה קובעים כי מגמת האפליה נותרה בעינה גם בשנים אלו, ובקרוב תצא עתירה לבית המשפט שיורה למנהל האזרחי להעביר לידי ''רגבים'' את כלל הנתונים העדכניים.

כך או כך, דו"ח 2013 מוכיח כי אחוז עבריינות הבניה בקרב הפלסטינים גדול פי עשרה מזה של המגזר היהודי: בעוד שבקרב הפלסטינים בשטחי c נפתחו כ- 12,000 תיקי בנייה בלתי חוקית לכ- 70,000 תושבים – משמע כי 17% מתוך כלל המבנים המשמשים אוכלוסייה זו, נבנו בניגוד לחוק.

במגזר הישראלי ישנו אלמנט אחד בלבד של בניה בלתי חוקית על כל 100 תושבים (כ-5,300 תיקים לכ- 350,000 תושבים, 1.5% בלבד).

בין השנים 2008-2011 הרס המנהל האזרחי 195 אלמנטים לא חוקיים במגזר הערבי בשטחי C – אולם רק 28 מתוכם היו מבני מגורים. הרוב המוחלט של "ההריסות" התייחס לבורות מים, גדרות, סככות, הכשרות חקלאיות וכדומה.

גם נתוני ההריסה של בניה בלתי חוקית בשטחי C של השנים 2010-2012 הן במגזר היהודי והן במגזר הערבי, מלמדים על מגמה הפוכה לחלוטין מטענותיו של השגריר שפירו.

בתקופה זו נהרסו 662 מבנים בלתי חוקיים במגזר הערבי, אך 51 בלבד עונים על הגדרת 'מבנה מגורים' (8 אחוזים). לצד מבני המגורים צוינה הריסתם של 47 אוהלי מגורים (7 אחוזים).

מתוך 352 המבנים שהרס המנהל האזרחי במגזר היהודי בשנים 2010-2012 היו 127 בתי מגורים ועוד 111 מבני עץ אשר שמשו אף הם למגורים. כלומר, הריסת כלל מבני המגורים במגזר היהודי מהווה קרוב ל70% מכלל עבודת יחידת הפיקוח במגזר זה. 

"המספרים אומרים בצורה הכי ברורה: היקף הריסות מבני המגורים במגזר היהודי ביו"ש גבוה פי כמה וכמה מהרס מבני המגורים במגזר הערבי. זאת, בשעה שמספר תיקי הפיקוח במגזר היהודי עומד על כמחצית בלבד מתיקי הפיקוח בקרב המגזר הערבי, ובשעה שעבריינות הבניה במגזר הערבי גבוהה פי עשרה מזו שבמגזר היהודי", אומרים ברגבים. "אנו מציעים לשגריר שפירו להתבסס בדבריו על נתונים מדויקים ולא על ספינים שארגוני השמאל הקיצוני מפיצים בעקביות".