הנבחרת מפסידה שחקנים טובים בגלל משחקים בשבת

סגן השר הרב אלי הן דהן הנחה דיון בכנסת על שאלת משחקי ספורט בשבת, כחלק מחגיגות היובל למשכן הכנסת בגבעת רם ו-67 שנים להיווסדה

נרי וייס , ט' בשבט תשע"ו

הרב אלי בן דהן. שחקן עבר בהפועל באר שבע
הרב אלי בן דהן. שחקן עבר בהפועל באר שבע
פלאש 90

"לא הרבה יודעים, אבל בצעירותי הייתי שחקן פעיל בקבוצת הנוער של הפועל באר שבע", כך חשף היום (שלישי) סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן בדיון שהנחה לכבוד חגיגות היובל של משכן הכנסת בגבעת רם. 

הדיון אותו הנחה הרב בן דהן עסק בנושא 'משחקי ספורט בשבת, כן או לא', ואת שתי הדיעות המנוגדות ייצגו בני נוער. לכל צד ניתנו חמש דקות להגיד את דעתם ולנמק את הסיבות לכך.

הרב בן דהן סיפר לבני הנוער שנכחו בדיון כי אמנם כיום יש לו זקן ונראה שהקשר בינו לבין הספורט מקרי בהחלט ורחוק מאוד, אך האמת היא שבצעירותו היה שחקן פעיל בקבוצת הנוער של הפועל באר שבע וגם היום עוד משמש כשחקן פעיל בנבחרת הכדורסל של הכנסת.

לדברי סגן השר בן דהן, הסיבה המרכזית לכך שלא המשיך עם הכדורגל המקצועני היה בעיקר סוגיית משחקי הכדורגל בשבת. 

בהקדמתו לדיון אמר סגן השר, "מדינת ישראל מורכבת משני דברים מרכזיים: האחד היותה מדינה דמוקרטית, והשני היותה מדינה יהודית. עלינו לדעת כיצד לחבר בין שני הדברים - הלאומיות והתרבות תוך שמירה על המסורת והצביון היהודי מצד אחד, והדמוקרטיה מהצד השני, מבלי להתערב בחיים של כל אחד ואחד".

לדברי הרב בן דהן, הוא עצמו אחד התוצרים לכך שמשחקי הכדורגל בשבת פוגעים בציבור שלם וגדול. לדבריו, "אם לא היו משחקים כדורגל בשבת, אולי הייתי היום שחקן נבחרת ישראל בכדורגל".

עוד אמר הרב בן דהן, "אני ורבים כמוני שלא משחקים בשבת הפסקנו לשחק מוקדם. מאוד יכול להיות שנבחרת ישראל הייתה טובה הרבה יותר עם הכישרונות הרבים אותם הפסידה בגלל המשחקים בשבת", אמר סגן שר הביטחון מטעם 'הבית היהודי', הרב בן דהן. 

הרב בן דהן ציין כי הפסקת המשחקים בשבת לא רק שתביא לספורטאים רבים יותר וטובים לא פחות לקחת חלק בהם, אלא שגם אוהדים רבים יותר יגיעו בעקבות הזזת המשחקים מיום השבת. הרב בן דהן סיפר כי "פעם, משחקי הכדורסל בליגת העל היו בליל שבת, ביום שישי בערב. בשלב מסויים הנהלת איגוד הכדורסל הבינה שזה לא עושה טוב לכדורסל הישראלי והזיזה את המשחקים מיום שבת אל מוצאי שבת ושאר ימי השבוע.

"היום בראיה לאחור", אמר השר, "אפשר לראות שזה רק עשה טוב לכדורסל הישראלי שמאז פורח. הרבה מאוד אנשים רואים את המשחקים האלה כי אין בהם חילול שבת", פסק הרב בן דהן.

הרב בן דהן לא השאיר את הדיון במקום המתווכח בלבד, כי אם גם הציע רעיון כיצד ליישב את המורכבות והסתירה בין הדמוקרטיה לכבוד השבת. "אנחנו במפלגת הבית היהודי מציעים שיום המנוחה יתחיל מיום שישי בשעה 12:00 בצהריים ועד יום ראשון כולל, כך יהיה אפשר לשמור את השבת ולקיים את משחקי הספורט ביום ראשון".


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il