תלונה נגד עודד בן עמי: השתלח בשר בנט

מגיש החדשות עודד בן עמי בחר להשתלח בשר בנט בחריפות בעקבות פרשת 'גדר חיה' של דורית רביניאן. כעת מוגשת תלונה נגדו לנציב התלונות.

שמעון כהן , ט"ו בשבט תשע"ו

בן עמי תוקף את בנט
בן עמי תוקף את בנט
צילום: צילום מסך

תנועת 'ציונות משפטית' הגישה תלונה לנציב תלונות הציבור של הרשות השנייה נגד מגיש מהדורת 'שש עם' עודד בן עמי.

התלונה הוגשה בעקבות השתלחותו של בן עמי בשר החינוך, נפתלי בנט, לאחר קבלת ההחלטה שלא לכלול את ספרה של דורית רביניאן 'גדר חיה' בחומר לימודי החובה ל-5 יחידות בגרות בספרות.

בתנועה מסבירים כי תלונתם נגעה להחלטתו של בן עמי להביע עמדה אישית וחד-צדדית כאשר מיד לאחר הגשת מהדורת החדשות פנה לקריין החדשות, עופר חדד, בשאלה אם כבר קרא את הספר והמליץ לו לעשות כן, ולאחר מכן פתח במונולוג באורך של כשתי דקות בו תקף במישרין את שר החינוך, שכלל לא היה מעורב בקבלת ההחלטה.

אנשי 'ציונות משפטית' מצטטים בתלונתם את דבריו של בן עמי שכמגיש המהדורה אמר: "מה אתה חושב לעצמך שר החינוך, נפתלי בנט, כשאתה מחליט לא לצרף את הספר הזה, 'גדר חיה' של דורית רבניאן, לרשימת ספרי הלימוד לבגרות בבתי הספר? ראשית, מר בנט, היועצים המקצועיים שלך, המפקחים ללימודי הספרות, המליצו לך לצרף את הספר החשוב הזה אל הרשימה ואתה ביטלת את דעתם המקצועית. מה הם חושבים עליך? והתלמידים שכבר קראו את הספר, מה הם חושבים עליך? הם משוכנעים שקיבלת החלטה שגויה, בעיקר כיון שכנראה החלטת בלי לקרוא את הספר הטוב הזה, כי לו קראת, מר בנט, היית מבין שהספר משקף את בעיית הבעיות שלנו כאן, סליחה על הספוילר, על הרומן הבלתי ניתן למימוש בין ליאת הישראלית לבין חילמי הפלסטיני. היית לומד מעט לו קראת מאהבת האדם שהספר הזה מלמד. הוא ממש לא מעודד התבוללות".

בן עמי אף המשיך ברוח זו ואמר: "ומה חושבים עליך, שר החינוך, התלמידים שעדיין לא קראו את "גדר חיה"? שאם אתה אוסר עליהם כדאי כנראה לרוץ ולקרוא, כי יש שם אולי משהו שמישהו רוצה להסתיר. ומה חושבים עליך אזרחים סתם, אנשים נאורים, אינטליגנטים, ליברלים, שקיוו שבשנת 2015 שר חינוך בישראל לא מצנזר עוד ספרים רק כי נדמה לו שתוכנם לא מתאים להלכי הרוח בציבור ששלח אותו למקום שבו הוא יושב. התנ"ך, מר בנט, הספר החשוב, האיכותי והמרתק ביותר בין הספרים הנלמדים, הרי איש לא מעלה בדעתו להסיר אותו מרשימת ספרי הלימוד רק בגלל אהבות של יהודים לנוכריות ונוכרים ליהודיות שיש בו בשפע. מה שעשית, מר בנט, מעורר מחלוקת מיותרת, לא נחוצה, קנטרית. חבל".

בתלונתם מצביעים אנשי 'ציונות משפטית' על מה שנראה לכאורה כהפרה של החוק, כללי אתיקה עיתונאית וכללי הרישיון של הרשות השנייה, ביניהם הבאת ידיעה מסולפת, חריגה מאובייקטיביות עיתונאית תוך שימוש בתפקיד להבעת דעה אישית, ואי מתן זכות תגובה. 

"לא בכדי ערכים כמו האובייקטיביות וההבחנה בין פרשנות ודעה לבין עובדה וידיעה נחשבים למרכזיים בפרקטיקה העיתונאית, כחלק בסיסי מן האחריות האתית של העיתונאים כלפי קהל הצרכנים. אומנם, במסגרת חופש הביטוי שמורה גם לעיתונאים הזכות לבטא את דעותיהם ככל אדם אם בטורי דעה או כפרשנים, אך אל להם להשתמש בשידור הציבורי ככלי להשמעת דעותיהם האישיות בזמן שהם יושבים בכסא המגיש או בעמדת הכתב ומשתמשים בכובעם העיתונאי ולא הפרשני, ואם להשתמש בלשונו של ד"ר רוברט אלבין: 'חירות כזו עלולה לאפשר פרסום של שקרים, הטעיות מכוונות והכפשות בשם חופש הביטוי וחופש העיתונות'", מסכמים אנשי התנועה את תלונתם.

מדוברות חדשות 2 נמסר בתגובה כי "טרם התקבלה הפנייה המדוברת שנמסרה - כך לטענתכם -  לנציב תלונות הציבור של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. לכשתתקבל הפנייה נעביר, כמקובל, את התייחסותנו לרשות השנייה".