המיליונר החרדי: מי שדוחה ילדים - לא אתרום לו

באירוע חינוכי בניו ג'רזי שבו השתתפו מנהלי מוסדות חרדים רבים, הפתיע המיליונר החרדי באומרו כי מוסד שידחה ילדים - לא יקבל מימון.

חיים לב , י"ז בשבט תשע"ו

אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לאמור בכתבה
אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לאמור בכתבה
צילום: מנדי הכטמן. פלאש 90

באירוע חינוכי בניו ג'רזי שבו השתתפו מנהלי מוסדות חרדים רבים, הפתיע המיליונר החרדי שלמה רכניץ באומרו כי מוסד שידחה ילדים מבין שורותיו - הוא לא יתרום לו.

רכניץ פתח מילותיו באומרו כי אינו בעל מוסר אולם מדובר בדיני נפשות. "וכי תשאלו מי הוא שידבר אליכם בדברי תוכחה?, ראשית זה נכון, מי אני? אבל יש שתי סיבות לדבר. הסיבה הראשונה שכיבדו אותי לדבר ואני מעניק הרבה כסף למוסדות החינוך של לייקווד", אמר.

"הסיבה השניה היא שאני הוא שמקבל את הטלפונים והפניות של ההורים הבוכיים. ואני מקבל כל פניה אם אני יכול לעזור ואם לא. האומנות שלנו היא כנושא בעול עם חברו, אהבת ישראל. לבבות יהודים בוכים אלינו, איך אנו יכולים שלא לענות להם? יהודי בוכה אלינו, מבקש ומתחנן, איך אפשר שלא לעזור?".

לדבריו, מדובר בהרס נפש הילד. "אתם יודעים מה קורה לילדים ששומעים את הוריהם מכתיבים למנהל את מי להכניס ואת מי לא, הילדים האלה מסתובבים אח"כ אחרי כמה שנים, במוצאי שבת בפיצריות של לייקווד. מי נתן לכם את הרשות לקבוע את עתידו של הילד או הילדה רק בגלל שלדעתכם הוא לא מספיק קנאי, לא מספיק פרום".

בנאומו תקף בחריפות את מנהלי המוסדות החרדיים. "אתם פה בלייקווד עשיתם לכם 'אני מאמין' חדש, תורה חדשה. 'אני מאמין שאני טוב יותר ממך. אני מאמין שאני צריך להראות את כל החומרות שלי שכולם יראו כמה פרומער אני. אני מאמין שהילדים שלי טובים יותר ולא ראויים לילדים שלך. אני מאמין שהתורה ניתנה לילדים מושלמים ומשפחות מושלמות."

"אנו עם של חסד, ציבור שעסוק כל היום בעשיית חסד במתן צדקה בגיוס צדקה בדאגה ליתומים ואלמנות בסיוע על כל צעד ושעל לדאוג שיהיה לכולם מה לאוכל ואיך להתחתן. כשרק צריך לקבור מישהו לא עלינו כולם מגיעים להלוויה. לאן נעלם כל החסד הזה כשצריך לקבל ילד לתלמוד תורה? ילדה לבית ספר?".

"אני מוכן עם עוד אנשים לשלם עבור בניית מוסדות, בכל מקום בעולם. אני מצפה לבנות עוד מוסדות. אבל אני לא מוכן לקחת חלק בזה. אנחנו יודעים על ההשגחה של השם יתברך, מנהלים את כל קיומינו על בטחון בה'. אבל כשזה מגיע לקבלת ילדים אנחנו הופכים להיות מומחים למתמטיקה. מה קרה לבטחון שלנו? למה לא נשאיר גם את זה לה'?"

בדבריו הודיע כי לא יתרום למוסד שידחה נערים מבין כותליו. "זה משהו חדש שמתחיל כאן הערב, לא יהיה לי חלק בסיוע למוסדות שידחו ילד כלשהו. אני אעזור לכל מי שרק ימשיך להחדיר בילדים אהבת תורה אהבת השם. אבל לא דוחים יותר אף ילד! מי שדוחה ילדים מבית ספרו – לא בעזרתי".