איומים מהמגזר הערבי: הרס מבנים יגרור אלימות

אישים בהנהגת ערביי ישראל מזהירים את הממשלה מפני מעשי אלימות רחבי היקף אם יוחלט על הריסת מבנים שניבנו ללא אישור במגזר הערבי.

דלית הלוי , כ"א בשבט תשע"ו

בניה הלא חוקית. ארכיון
בניה הלא חוקית. ארכיון
צילום: עובד ארד. רגבים

אישים בהנהגה של ערביי ישראל מביעים מחאה על החלטת היועץ המשפטי של הממשלה לאשר הריסת 100 בתים במגזר הערבי. בהתאם להמלצת ועדה של משרד הפנים שעסקה בהתמודדות עם הבניה הבלתי חוקית.

ד"ר חנא סוויד אמר בראיון לעיתון חמאס "פלסטין" כי אימוץ החלטות הוועדה הינו ניסיון לסבך את הבעיה ולא לפתור אותה. לדבריו, הוועדה הייתה צריכה להמליץ על הרחבת תוכניות הבנייה ושטחי הכפרים והערים הפלסטיניות וגיבוש תוכניות מתאר שתעניק רישיון לבנייה של בתים.

הוא ציין, כי 50 אלף בתים, חמישית מכלל הבתים, מצויים תחת איום בהריסה, אך הוא הוציא מכלל אפשרות שישראל תהרוס את כל הבתים הללו, משום שהיא יודעת שצעד כזה יגרום לעימות חזיתי עם ערביי ישראל, ולכן היא מנסה לנצל את המלצות היועץ המשפטי כדי להסלים את האפליה הגזענית נגד הערבים.

עווד עבד אל-פתאח, דובר מפלגת אל-ת'גמוע אל-ווטני הדמוקטי, הגדיר את החלטות היועץ המשפטי כ"מסוכנות" וכ"מבטאות קיצוניות וגזענות". לדבריו, "הפלסטינים ב'פנים' (כלומר - ערביי ישראל) לא יחרישו, ואם ממשלת הכיבוש תבצע פעולות של הריסת בתים סיטונית היא תמצא עימותים כוללים ואלימים עם הממסד הציוני".