ריבלין נזכר: שרון היה נחוש, דבר לא עמד בפניו

נשיא המדינה יוצא נגד המהלכים להגברת המשילות שבאים על חשבון עבודת הכנסת ומספר על פעולותיו של שרון לקידום ההתנתקות.

עדו בן פורת , י"ח בשבט תשע"ו

קורא לאחדות. נשיא המדינה ריבלין בכנס
קורא לאחדות. נשיא המדינה ריבלין בכנס
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין השתתף הערב (חמישי) בכנס השנתי של העמותה למשפט ציבורי המתקיים תחת הכותרת "אתגרי המשילות", בהשתתפות נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור ונשיאת העמותה למשפט ציבורי השופטת בדימוס דורית ביניש.

בדבריו הביע ריבלין התנגדות למהלכים שיחזקו את משילות הרשות המבצעת - הממשלה, על חשבון הרשות המחוקקת - הכנס. "לצד הוויכוח הלגיטימי על האופן שבו צריך לאפשר לממשלה למלא את חובתה למשול ולקדם את יעדי המדיניות של בוחריה, לצערנו, לא כל ויכוח ציבורי העושה שימוש במושג המשילות, אכן עוסק - במשילות.

"חלק לא מבוטל מן הדיון הציבורי והפוליטי הופך את סוגיית המשילות מסוגיה מרכזית ומהותית, ללא יותר מעלה תאנה המסתיר, בקושי רב, פוליטיקה, שכדרכה, אינה חפה מציניות וכוחניות. שיח המשילות הזה אינו מהסס לאיים על חלקות משטריות, מהותיות ויקרות, בשל צורך טקטי, או דחף רגעי. ואכן, תכונתו העיקרית של שיח המשילות המלאכותי הוא קוצר ראיה חמור, המבקש להתגבר על מהמורה פוליטית פעוטה באמצעות בולדוזר חקיקתי או רגולטורי".

ריבלין יצא נגד העלאת אחוז החסימה, שגם היא בוצעה מתוך מחשבה שתסייע להגברת המשילות. "הכנסת התשע עשרה העלתה את אחוז החסימה ל-3.25. עיקרון היציגות נפגע, מעמדה של הכנסת כמייצגת את מכלול הקולות הישראליים פחת, אך כרגע, לא ברור שהמשילות אכן גברה".

"לא יעלה על הדעת כי הכנסת, הרשות היחידה אשר נבחרת בבחירות ישירות וכלליות, הנציג האותנטי ביותר של הריבון, הוא העם, תאבד את סמכותה למנות ולפטר את ממשלת ישראל. עלינו לזכור כי הכנסת במשטר הפרלמנטארי נותנת את אמונה בממשלה, לא להיפך. ומשום כך, רבותי, יש לעקור מן השורש את הדעה לפיה החלשת הכנסת הינה פתרון להעצמת יכולתה של הממשלה לפעול ביעילות".

לדבריו, גם אם ישנם אתגרי משילות או מדיניות, הכנסת איננה הבעיה כפי ש"החלשת הכנסת" אינה יכולה להיות הפתרון. "אני תמיד נזכר, במהלכיו של ראש הממשלה שרון כשהלה היה נחוש, להוציא לפועל את תכנית ההתנתקות. דבר לא עמד בפניו.

"הוא לא שיתף את צמרת צה"ל, לא את הקבינט, הוא יצר פורום התייעצות ייחודי ומותאם לו, פורום החווה, הוא פנה למשאל בליכוד, הפסיד בו, שינה 'מינורית' את התוכנית, פיטר שרים שהתנגדו, ולבסוף הביא למפץ אדיר של המערכת הפוליטית.

"מי שהתנגד לו, ואני בתוכם ובראשם, חש כאסקופה נדרסת, ועדיין, שרון, ראש הממשלה נאלץ להתאמץ כדי להשיג את הרוב הדרוש בכנסת. אני מזכיר זאת היום דווקא כמי שהתנגד נחרצות לא רק לתוכנית עצמה, אלא גם לאופן שבו היא יצאה אל הפועל, על מנת להזכיר כי יש משילות בישראל, וכי משילות חזקה וכנסת חזקה אינן סותרות זו את זו מעצם מהותן. זאת עלינו לדעת: אתגרי המשילות בישראל רבים ואמיתיים, אך חוקי משילות לבדם לעולם לא יוכלו לחפות על חולשה שלטונית", כך ריבלין.