היעדים החדשים של 'העבודה': מתנחלים וחרדים

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) מספרת על המיזם בו חברי מפלגתה יפנו לקהלים חדשים בהם גם חרדים ומתנחלים. מה יש שם למכור להם?

שמעון כהן , כ"א בשבט תשע"ו

מיכל בירן
מיכל בירן
עמרי פירר

סיעת 'המחנה הציוני' מבקשת לפנות לקהלים חדשים ובהם גם מתנחלים וחרדים. בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחסת חברת הכנסת מיכל בירן, היוזמת והמרכזת של המהלך, לסיכויי מפלגתה לגרוף קולות בשני הקהלים הללו.

לדבריה של חברת הכנסת בירן לאחר ההישג המרשים בבחירות האחרון, הישג של 24 מנדטים, הגיעו שם למסקנה לפיה לא ניתן להיות מפלגת שלטון מבלי לייצג את כל חלקי החברה הישראלית או לפחות את מרביתם, ותובנה זו הביאה אותם, יחד עם הביקורת שהוטחה במפלגה, למסקנה ש"אם רוצים לעשות משהו אמיתי ולא אקט ציני של רגע לא נכון יהיה להמתין לא לחכות לרגע האחרון צריך לבנות משהו גדול יותר".

על פי התכנית המדוברת כל חבר כנסת מהמחנה הציוני יפעל מול מגזר אחד לאחר שילמד אותו ויבחן דרכים לשיתוף פעולה איתו.

בהמשך הדברים התבקשה להתייחס לסיכוי לגרוף קולות מהמגזר החרדי. "אני מאמינה שעוברים תהליכים מעניינים על החברה החרדית. חלקם הם אנשים שנמצאים בדיאלוג רציף עם החברה הישראלית, הם בשוק העבודה וחשופים לתקשורת הכללית ויש הרבה שאלות. לחלק מהם יש הרבה מהמשותף איתנו במאבק על שוויון, צמצום פערים ודאגה לשכבות חלשות. אני מאמינה שהמציאות משתנה כשיש תהליכים אמיתיים שנובעים מדיאלוג אמיתי. בעיניי הצורך האמיתי הוא להחליף את נתניהו. המדיניות של נתניהו פוגעת באופן מאוד בוטה בחרדים. זה היה כשהוא נתן ליאיר לפיד לקצץ בקצבאות הילדים, כשהוא נתן להם להיות באטרף נגד החרדים. נתניהו נתן לזה יד והכשר. הימין הוא לא הבית הטבעי של החרדים, לא בהכרח".

כשנשאלה אם לא נכון יותר לפעול מול נציגי החרדים ולשכנע אותם לחבור לקואליציה להרצוג, יותר מאשר לפעול מול המצביע ברחוב החרדי שאת עמדתו קשה להזיז. בירן מספרת כי המהלכים שבהם נוקטת מפלגתה משולבים. "אנחנו גם בתהליך של שותפות פרלמנטארית על רקע דברים משותפים לצד הדברים שעליהם אנחנו חלוקים כמו החופש להיות יהודי באופן שאתה בוחר, אבל היכולת של המנהיגים החרדיים לחבור אלינו תגבר ככל שהמצביעים שלהם יבינו מה אנחנו מציעים להם".

ומה לגבי המתיישבים ביו"ש? בירן יודעת שהסיכוי לקצור מנדטים בהתנחלויות אינו גדול, אך לטעמה "חשוב לשים את הדברים על השולחן. אחד הכלים המשמעותיים של הימין היא הדמוניזציה שלנו. לא כל המתנחלים הם מקשה אחת. כשאנחנו שמים על השולחן את מה שאנחנו מתכננים לעשות, ואת המחיר שאנחנו משלמים בעולם ושאנחנו לא מתכוונים לוותר על גושי ההתנחלויות אז יהיה כאן שילוב של אנשים שיצביעו לנו ואחרים שלא יחשבו שזה יהיה סוף העולם".

בירן נשאלה אם יציאה בקמפיין שכזה בשלב מוקדם כל כך לא יעיר שדים מרבצם כאשר הקלטות של הצהרות סותרות שיאמרו לימין ולשמאל יועלו בתקשורת ויעוררו סערות פנימיות מיותרות מבחינת מפלגתה. "הנחתי שכשנשיק את התכנית יהיו גם הרבה תגובות של ציניות וספקנות, כי כך נראית הפוליטיקה הישראלית. ספין עושים כמה שיותר קרוב לבחירות, אבל אם רוצים לבנות שותפות אמיתית, כמו עם קהילת יוצאי אתיופיה שנתקלים בתופעות של גזענות, אני לא מאמינה שיבואו אלינו בלי חשדנות, אבל נדרש כאן תהליך כן ובוגר של היכרות. אני מקווה שאם נוכיח את עצמנו יהיו יותר ויותר אנשים שיתנו בנו את אמונם".

על הניסיון לשכנע מתיישבים ביהודה ושומרון לחבור למפלגתה היא אומרת: "המציאות היא שהמדינה הפלשתינית היא אינטרס של מדינת ישראל כדי שנהיה מדינה דמוקרטית ויהודית. מעבר לזה, בעולם קורה הדבר הכי גרוע. זה על הראש שלנו בלי שאנחנו בחדר המו"מ. בסוף תהיה מדינה פלשתינית ואנחנו לא נהיה שם כדי להגן על המים והגבולות. כל מי שקורא את המצע שלנו יודע שאנחנו בעד קווי 67 עם שמירת גושי ההתנחלויות וחילופי שטחים והדברים ברורים ומאפשרים מנעד וכשקורים דברים גדולים בהיסטוריה אנשים משנים את דעתם".