סולימן: התנאים הטובים ביותר לעובדות 'אמונה'

מזכ"ל הפועל המזרחי נאבק על הזכות להמשיך ולייצג את עובדות 'אמונה', ומציג נתונים לפיהם התנאים שהוא מעניק טובים הרבה מהמתחייב בחוק

ערוץ 7 , כ"א בשבט תשע"ו

אבי סולימאן
אבי סולימאן
צילום: עצמי

מרגיש בטוח. סולימאן

יומיים לפני יום ההצבעה שבו יכריעו עובדות ועובדי 'אמונה' מי יהיה הגוף שייצג אותן, הפועל המזרחי או ההסתדרות הלאומית, שוחחנו עם אבי סולימן, מזכ"ל הפועל המזרחי, על ההתמודדות הקרובה לישורת האחרונה.

"ליבו של העניין הוא מי הוא הטוב ביותר לעובדות שייצג אותן מול המעסיק. זה ליבו של העניין", אומר סולימן. "הצגנו לעובדות מה יש להן כעת מול המעסיק לעומת מה שההסתדרות הלאומית מציעה. הראיתי להם שמבחינת העובדות – ההסכם הנוכחי שלנו עדיף עשרת מונים ממה שהלאומית מציעה בהרבה תחומים, לכן אין עניין למעבר. אני מאוד חרד ורוצה שלעובדות המסורות יהיה הכי טוב בעולם ואם הן יחליפו ארגון יציג המצב שלהן יורע".

סולימן קובע כי הנתונים שלפניו מעידים על כך שהתנאים שמעניק הארגון שלו לעובדות טובים לאין ערוך מאלו של המתחרים, ולכך הוא מציג כמה דוגמאות: הראשונה שבהן היא ימי ההבראה – "החוק אומר שעובדת בשנה הראשונה תקבל חמישה ימים. אצלנו ההסכם הנוכחי נותן תשעה ימים. זה ארבעה ימים יותר מהחוק. כ- 1700 שקלים יותר מעבר לחוק. בסוגיית ימי המחלה – החוק נותן מקסימום תשעים ימי מחלה ואצלנו ללא מגבלה ובנוסף יש אפשרות לפדיון ימי מחלה. זה לא קיים במקומות אחרים. הדבר החשוב מאוד הוא שמבחינה אסטרטגית אנחנו מחוברים להסתדרות הכללית. זה חשוב עבור העובדות ב'אמונה' שאהיה מחובר בהסכמים להסתדרות הכללית וההסכם שלי מול ההסתדרות הכללית אומר שכל הסכם שחל במגזר הציבורי יוחל גם על הפועל המזרחי.

בהקשר זה הוא מזכיר את הסיכום שנחתם באחרונה, בעקבות האיומים בהשבתת המשק, ולפיו תועלה משכורת העובדים ב-2000 שקלים, אלף במשכורת האחרונה, משכורת ינואר, ואלף נוספים בינואר הבא. מעבר לכך סוכם על ידי ההסתדרות הכללית על עלייה מדורגת של השכר בעוד 7.5 אחוזים. הסכמים אלה יחולו גם על עובדות המיוצגות בידי הפועל המזרחי כחלק מהסיכום מול ההסתדרות הכללית.

ממשיך סולימן ומספר על פגישותיו ברחבי הארץ עם העובדות, פגישות בהן הוא פורס את הנתונים ו"מסביר להם שההסכם הוא הטוב ביותר כיום מאשר כל הסכם שאותו יתחילו מאפס. מעבר לכך ההסתדרות הכללית היא גב חזק מאוד. אנחנו במקום אחר לגמרי בהרבה פרמטרים. בהסתדרות הלאומית יודעים את זה ומעבירים את הדיון לאפיק של הכפשות. אני לא רוצה להיגרר לשם ולכן אני מראה לעובדות את ההסכמים החתומים ואת הנתונים".

"תנועת אמונה יקרה לי מאוד אישית וציבורית, חשוב מאוד לארגון של הציונות הדתית הקשר עם הפועל המזרחי, וחשוב לי מאוד להמשיך לייצג את אמונה ושלא יארע להן רע", אומר סולימן המשוכנע שלטובת העובדות אין להן ברירה אלא להצביע לארגון שלו. "תמיד יש תקלות פה ושם. אני מאה אחוז קבלן של השתדלות. אני צריך לנהל מו"מ מול המעסיק ולא כל רצונותיי יתגשמו, אבל יש לנו שיח טוב עם המעסיק. הנהלת אמונה היא עמותה פרטית ולא משרד ממשלתי. אם ייסגר מעון בגלל חוסר בילדים לא יהיו חייבים למצוא לעובדות מקום, ולכן חשוב שנגן על העובדים. אנחנו שם כדי ליצור ביטחון תעסוקתי לעובד ויציבות למערכת. אנחנו שם לטובת העובד".

בדבריו משבח סולימן את הנהלת אמונה המקפידה על תשלום בזמן של משכורות והפרשות בזמן לפנסיה ולקרנות השונות. "אסור להגיע למצב שבו אמונה תפגר ולו ביום אחד בהעברת משכורת או העברת קרן השלמות או פנסיה. ברוך ה' הכול עובר בזמן, ועל זה אני משבח את המעסיק שמעביר הכול כדין, אבל יש עדיין כמה דברים שצריך לתקן ויש כמה דברים בנושא ועד העובדים שצריך לשפר. בנושא הזה תהיה רוויזיה, אגע בעצמאות שלהם ואחייב אותם לעשות כמה דברים. יש טענות כלפי ועד העובדים ואני שומע את הטענות של העובדים וגם לי יש טענות כלפי ועד העובדים לדורותיו. בכל מה שקשור לועד העובדים הדברים יתוקנו".

"אני קשוב מאוד. סקרתי וביקרתי בלמעלה מ-120 מעונות יום ופגשתי למעלה מאלף וחמש מאות עובדים באופן אישי, בניגוד למתחרים שלי שלא פגשו אף עובדת מעון או מנהלת מעון, כך אני סבור, אני מכיר את המצוקות והבעיות, ולשפר – השמיים הם הגבול. המטרה שלי בחיים היא רק לראות איך אני משפר ומסייע לעובדות שהן כל כך יקרות לי", אומר סולימן המבטא ביטחון בניצחון אך גם מבטיח עבודה קשה עד יום הצבעה, כולל ביום ההצבעה עצמו.