עמירה הס: כך תכננו זקני ציון את הכיבוש

כתבת העיתון 'הארץ' מתעלה על עצמה ואומרת בהרצאה באנגליה כי תחבולות 'זקני ציון' מנעו את חלוקת הארץ.

ארי סופר וגיל רונן , כ"א בשבט תשע"ו

כתבת 'הארץ' עמירה הס, הידועה בין היתר כמי שתומכת ב"זכותם" של הערבים ביו"ש לבצע פעולות טרור, התעלתה על עצמה בסוף השבוע בהרצאה שנתנה באוניברסיטת קנט, בבריטניה, כאשר התייחסה אל מנהיגי ישראל בתור "זקני ציון" וייחסה להם תכנון במזיד שנועד למנוע את חלוקת הארץ.

"אני שואלת את עצמי, האם זקני ציון באמת ישבו יחדיו בתחילת שנות ה-70 ואחר כך שוב בשנות ה-90, ויצרו את כל הפקודות הצבאיות האלה, את כל השינויים האלה?", אמרה בנאום בפני קהל שמנה כמאתיים איש, שכותרתו "ישראל והפלשתינים – קולוניאליזם וסיכויי הצדק".

"אני מאמינה שהם ידעו בוודאות שהם לא רוצים להחזיר את האדמה", הוסיפה, "ובשנות ה-90, המסקנה שלי היא שהם רצו לעשות כל שביכולתם לסכל את פתרון שתי המדינות".

קטע מנאומה של הס הועלה למרשתת ע"י הפעיל והבלוגר הפרו-ישראלי דוד קולייר, שנכח בהרצאה. קולייר תיאר את תחושותיו הקשות לאחר ששמע את הס, בהרצאה בפני אנגלים, עושה שימוש במונח "זקני ציון" הלקוח כידוע מחיבור אנטישמי ידוע לשמצה.

"הלכתי לאיבוד בין המשפטים", כתב, "וניסיתי לעשות סדר במה ששמעתי. הס תיארה סדר יום חסוי, קבוצה סודית של יהודים, שמתכננת ורוקמת מזימות מחוץ לטווח ידה של הדמוקרטיה הישראלית –כאשר עולה מכך שחברי הקבוצה הסודית הזו הם האשמים ב'פשעי המלחמה', במותם של ילדים פלשתינים תמימים".

"הס טוותה סיפורים על קנוניה יהודית, על שליטה סודית אפלה, על מזימות על-טבעיות ומעשים מרושעים", הוסיף. "הס החייתה מחדש עלילת דם אנטישמית קלאסית באוניברסיטה בריטית".

לערוץ 7 אמר קולייר, "זה היה מחליא ומפחיד שבאוניברסיטה בשנת 2016 אפשר להזכיר את 'זקני ציון' מבלי שאף אחד בקהל יגיד משהו".

הפרוטוקולים של זקני ציון, שהתבססו על מספר יצירות אנטישמיות קודמות, פורסמו ב-1903 ע"י המשטרה החשאית הרוסית והפכו למסמך האנטישמי הנפוץ ביותר בעולם. מדובר כביכול בפרוטוקולים של אסיפות של מנהיגי היהודים, בהן הם מתכננים להשתלט על העולם בדרכים נלוזות.

הספר אומץ בהתלהבות ע"י אדלוף היטלר ושימש את הנאצים כצידוק למעשיהם. בארצות מוסלמיות הוא הפך לרב מכר, ועותקים שלו אף מופצים בחינם ע"י גורמי ממשל בחלק ממדינות ערב.