שתיקת החרדים: "הרע במיעוטו"

מלבד ח"כ אייכלר שתקף את ההחלטה להקצות את הכותל הדרומי לנשות הכותל, הסיעות החרדיות שומרות על דממת אלחוט.

בן שאול , כ"א בשבט תשע"ו

כל דרישותיהם התקבלו. נציגי יהדות התורה במשא ומתן הקואליציוני
כל דרישותיהם התקבלו. נציגי יהדות התורה במשא ומתן הקואליציוני
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ההחלטה להקים רחבה נוספת בכותל המערבי אמורה היתה לעורר משבר קואליציוני מצידן של הסיעות החרדיות שבמשך שנים ארוכות נלחמו על שמירת צביונו של הכותל המערבי, אולם כעת הן שומרות על דממת אלחוט, ולא בכדי.

גורם ב'יהדות התורה' מסביר כי ההסדר שהוצע בישיבת הממשלה הוא הרע במיעוטו. "כשהסוגיה היתה עולה על שולחן בג"ץ - היהדות החרדית היתה מפסידה".

"ההערכה המשפטית הרווחת היתה שבג"ץ יאפשר את כניסתן של נשות הכותל לרחבת הכותל הקיימת בתנאים כאלו ואחרים, ואז היתה פורצת מערכה ציבורית. צריך להבין: הקבוצה הזו בלאו הכי מתפללת במקום ההוא. כעת זה יהיה באופן רשמי ובאישור", טוען הגורם.

בעוד שבסיעות החרדיות שומרים על דממת אלחוט, ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) בחר לתקוף בחריפות את ההחלטה. "מי שחושב שנשות 'המוראביטאת הרפורמי' יסתפקו בכותל הדרומי אינו מבין את מלחמתן. מטרתן לפרוץ פרצות במקום הקדוש ביותר לעם היהודי", אמר אייכלר.

לדבריו, כשם ש''נשות המוראביטאת האיסלאמי'' חוללו פרובוקציות בהר הבית, ''כך הרפורמים רוצים לגרש את השכינה ואת הקדושה מן המקום הקדוש ביותר לעם ישראל. הרפורמים הוציאו דיבת הארץ רעה שהכותל המערבי אינו מאחד את עם ישראל אלא מוקד של מריבה ומדון.

''אלה אותם ארגונים רפורמים שמסיתים נגד ה'כיבוש' ומציגים את ישראל בעולם כמדינת אפרטהייד הראויה לחרם בינלאומי.
מיליוני יהודים באים להתפלל באחדות ובשמחה מכל העדות והחוגים לפי ההלכה במשך יובל שנים ו'המוראביטאת הרפורמי' רוצים להפוך את המקום למאורת פריצות שיהודי חרדי ייאלץ להדיר רגליו משריד בית מקדשנו''.

אייכלר הבהיר, ''אנחנו נישאר שם. גם אם יונף דגל פלשתין והמוראביטאת על הכותל המערבי. לא נוותר על קדושת הכותל המערבי ועם ישראל ימשיך להתרפק על אבני הכותל וילחם על טהרת המקום וקדושת התפילה".