היא חזרה? מכבי ת"א עם ניצחון גדול

זו אמנם עדיין לא אותה מכבי ת"א, הקבוצה שכל אירופה הייתה חוששת ממנה, אבל זה בהחלט בכיוון. זה הספיק לנצח את ראשון, 94:100

נרי וייס , כ"א בשבט תשע"ו

ליונס רודף אחר מקל הערב
ליונס רודף אחר מקל הערב
צילום: עודד קרני, מנהלת הליגה

הם שוב כאן. שנים רבות הילכה אימים קבוצת הכדורסל של מכבי ת"א על אירופה כולה וגם על יתר קבוצות ליגת העל שבכדורסל. לעיתים זה נראה כאילו היה זה מזמן. 

הקבוצה שרק לפני שנתיים זכתה באליפות אירופה היוקרתית, הגיע השנה לשפל חדש עם הדחה לראשונה בתולדותיה ממפעל היורוליג הבכיר אל מפעל היורוקאפ השני בחשיבותו, ובד בבד הגיעו גם אכזבות רבות בליגה המקומית.

הערב (ראשון), פגשו הצהובים המתחדשים יריבה עיקשת וראויה בדמותה של מכבי ראשון לציון, קבוצה שאכן מהווה הכנה ליריבות האירופיות, ובזכות מחצית שניה מצויינת כתשו את היריבים הכתומים מעיר היין בדרך לניצחון יקר, 94:100. 

אחרי הגנה רעה במחצית הראשונה, השחקנים בצהוב התייצבו אל המחצית השניה עם הרבה יותר אינטנסיביות ואנרגיות, ומשהצליחו לעצור את התקפת הכתומים, מיהרו אל החצי השני ותקפו בהצלחה את סל האורחים. אז אמנם זו ממש לא אותה מכבי ת"א המאיימת, האמיפריה ששלטה בכדורסל האירופי ובטח בזה הישראלי, אבל יחד עם החיזוקים האחרונים בדמותם של גל מקל ואלייז'ה מילסאפ וטביעת ידו של ז'אן טבק המאמן הקרואטי, נראה שמכבי אכן בכיוון הנכון לשם.

המשחק נפתח בסערה גדולה כששתי הקבוצות הציגו משחק נטול הגנות, וכבר אחרי 8 דקות של משחק קלעו שתי הקבוצות יחד 44 נקודות, 21:23 למכבי ת"א. ראשון עוד השוותה את התוצאה לקראת סיום הרבע הראשון, אבל גיא פניני עם שלשה דאג לשלוח את השתיים להפסקה הראשונה לאחר 10 דקות של משחק כשהיתרון שייך לקבוצתו, 25:26.

המשחק המשיך להיות צמוד גם ברבע השני כשמילסאפ בדקות ראשונות שלו על הפרקט בהיכל מנורה מבטחים במדים הצהובים העלה את מכבי ליתרון נקודה, 29:30. ראשון מנגד לא התרגשה ושחקניה המשיכו לרקוד על הפרקט. הפער הגיע לארבע נקודות, עד שדווין סמית' ומילסאפ דאגו לצמק שוב. אל ההפסקה ירדו שתי הקבוצות כשהתוצאה עמדה על 45:44 לזכות הכתומים. 

הרבע השלישי היה הסיפור של המשחק הערב. הצהובים שפתחו טוב מאוד את הרבע נהנו מערב ענק של גל מקל שניהל את המשחק מצויין, חדר ועשה הגנה גדולה. יחד עם סמית', מילסאפ ואיתי שגב הצעיר המצויין, הצהובים עלו ליתרון 14 נקודות, 47:51, וסיימו את הרבע עם 18:34 לזכותם ברבע השלישי בלבד, כשהתוצאה הסופית עמדה על 63:78, לקראת הרבע האחרון והמכריע. 

ראשון עוד צימקה קצת את התוצאה בפתיחת הרבע האחרון, אבל מכבי בערב מצויין נהנתה ממספר מנהיגים על הפרקט שלא פחדו לקחת את המשחק לידיהם. שלשה של פניני, נקודות קלות של אופייבו וכמובן דווין סמית' היציב החזירו את יתרון 10 הנקודות לצד הצהוב, משם הכתומים כבר לא חזרו. עבירה טכנית ובלתי ספורטיבית שספג ניצן חנוכי מראשון, לאחר עבירה גסה שביצע בהגנה, שלחה את מכבי לחגוג את הניצחון ללא קושי רב בדקות הסיום, 94:100. 

האם הצהובים יצליחו למנף את הניצחון שלהם הערב על היריבה מראשון, גם למשחק הקרוב במסגרת האירופית? אפשר רק להמר שנראה כי משהו טוב מתחיל בתל אביב. 

קלעו למכבי תל אביב: סילבן לנדסברג 19 (4 מ-5 ל-3), גל מקל 17 (7 מ-7 מהשדה) ו-12 אסיסטים, אייק אופייבו 17 ו-8 ריבאונדים, אלייז'ה מילסאפ 12 (1 מ-4 ל-3), דווין סמית' 12, 5 אסיסטים ו-5 חטיפות, גיא פניני 11, איתי שגב 6, טרבור אמבקווה 6.

קלעו למכבי ראשון לציון: מארק ליונס 29 (10 מ-15 ל-2, 2 מ-5 ל-3) ו-11 אסיסטים, דריל מונרו 28 (11 מ-16 מהשדה) ו-6 ריבאונדים, שון דאוסון 19 (4 מ-5 ל-2, 2 מ-3 ל-3) ו-5 איבודים, כריס רייט 15, ניצן חנוכי 3, 5 ריבאונדים ו-4 חטיפות.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il