וייסגלס: בתי גוש קטיף נהרסו לבקשת הרש"פ

איש סודו של אריאל שרון בתקופת העקירה מגלה כי למהלך קדמו עשרות שעות של דיונים ותיאום עם הרש"פ והיא שדרשה את הרס הבתים.

שמעון כהן , כ"ג בשבט תשע"ו

על םפי בקשת עבאס. עו,ד דובי וייסגלס
על םפי בקשת עבאס. עו,ד דובי וייסגלס
אלירן אהרון

עו"ד דובי וייסגלס, יועצו ואיש סודו של ראש הממשלה בתקופת העקירה והגירוש מגוש קטיף אריאל שרון, מגלה הבוקר (שלישי) כי את הרס בתי הישובים בגוש קטיף ביצעה ישראל לבקשת הרשות הפלסטינית והעומד בראשה אבו מאזן.

בראיון לגלי צה"ל קבע וייסגלס כי בניגוד לתחושות בציבור הישראלי והבינלאומי כאילו בוצעה ההתנתקות באופן חד צדדי ובלי תיאום עם הרשות הפלשתינית ששלטה אז ברצועת עזה, טרם ביצוע המהלך התקיימו עשרות שעות של דיונים עם בכירי הרשות הפלשתינית על מנת לתאם את האופן שבו תבצע ישראל את המהלך.

לדברי וייסגלס בתחילה עלתה האפשרות להשארת בתי הישובים בגוש קטיף על תילם, כפי שסברה בתחילה הנהגת הרשות הפלשתינית והעומד בראשה, אך בשלב מאוחר יותר ביקש אבו מאזן משרון להרוס את בתי העקורים, לדברי וייסגלס על מנת שלא ייכנסו אליהם גורמים שלרש"פ אין שליטה עליהם.

בעקבות הבקשה, אומר וייסגלס, ביצעה ישראל את ההרס בהתאם מדויק לבקשת הרשות הפלשתינית.

את הדברים אמר וייסגלס בתגובה לטענותיו של האלוף במיל' יום טוב סמיה, שטען אתמול בגלי צה"ל כי נטישת ציר פילדלפי היא מהלך בלתי ברור ובלתי מוצדק לחלוטין. לדברי סמיה הוא עצמו הציע לדרג המדיני להשאיר את הציר בידי צה"ל ובאחריותו ולפנות כמה אלפי מבנים ברפיח על מנת להרחיב את יכולת השליטה הישראלית בציר, ולטעמו ניתן היה להעביר את תושבי הבתים שייהרסו ברפיח לבתיהם של המתיישבים שנעקרו.

לדבריו מהלך שכזה היה מאפשר למנוע מהחמאס את חפירת מנהרות התופת והטרור לעבר ישראל. סמיה טען עוד כי מי שמנע את ביצוע הצעתו היה בין השאר עו"ד וייסגלס שהצעתו לנטישת ציר פילדלפי היא שהתקבלה.

בתגובה לדברים טען הבוקר וייסגלס כי כאמור ההרס בוצע לבקשת הפלשתינים והיו"ר עבאס, ובאשר לרעיון הרס בתים ברפיח טען כי מהלך שכזה לא היה עובר בשום פנים ואופן בזירה הבינלאומית.