נשות הרבנים באירופה: לא לפגוע במסורת

בצל הקריאות לרפורמות ומינוי נשים לתפקידי רבנות, הגיעו לוינה נשות רבנים להשתלמות בנוגע למשקל החשוב שיש לרבנית הפועלת לצד הרב.

מנחם שוורץ , כ"ד בשבט תשע"ו

נשות הרבנים, במהלך הכנס
נשות הרבנים, במהלך הכנס
צילום: דניאל שוחט

באירופה מתמודדים בעת האחרונה עם הצהרות של ארגונים המכנים עצמם "אורתודוכסים מודרניים", המעודדים בעת האחרונה עריכת רפורמות בהנהגת הקהילות היהודיות - ומינוי נשים כ"רבניות" שיעמדו בראשות הקהילות.

כחמישים נשות רבנים מכל רחבי אירופה הגיעו באחרונה לוינה - כדי לקרוא להמשך קיום מסורת ישראל בהנהגת הקהילות על ידי הרבנים, כשנשותיהן משמשות עזר כנגדם.

שלושת ימי העיון שעסקו ב"תפקיד הרבנית האורתודוקסית כיום", נועדו להבהיר שלנשות הרבנים ברחבי אירופה, בעיקר בקהילות שבהן יש משקל רב לקירוב רחוקים, נועדו תפקידים רבים בהיותן עוסקות בהדרכת המשפחות ומלמדות נושאים שונים לנשות הקהילה.

הרבנית נעמי לרר אמרה בתום הכינוס כי "הרבניות שבות לקהילות בכוחות מחודשים כדי להמשיך את תפקידנו הנעלה כרבניות. לפגוש רבניות מכל קצוות אירופה, גם ממקומות רחוקים ולעיתים קשים היה בשבילי מקור להשראה אדירה. היה מדהים לראות את מסירות הנפש העצומה בה ממלאות הרבניות החשובות הללו את תפקידן החשוב לצד בעלינו המנהיגים את הקהילות".