בשבע מהדורה דיגיטלית

יוצאות מהקופסה - ביקורת מופע

עם צמד שחקניות מוכשרות ואמיר מויאל ככותב ראשי, ההצגה 'דעתן קלה' מצליחה להצחיק בצורה בלתי שגרתית

עפרה לקס , כ"ה בשבט תשע"ו

כולל מערכון על וואטסאפ. 'דעתן קלה'
כולל מערכון על וואטסאפ. 'דעתן קלה'
כתיבה: אמיר מויאל, שירי שטיינמץ, יעל סימפסון, צביה מרגליות. משחק: שירי שטיינמץ, יעל סימפסון

 'דעתן קלה' - מופע קומי, מערכונים שיוצאים מהקופסה (לנשים בלבד) 

כתיבה: אמיר מויאל, שירי שטיינמץ, יעל סימפסון, צביה מרגליות. משחק: שירי שטיינמץ, יעל סימפסון

כשכתבתי את דעתי על ההצגה באחת מקבוצות הוואטסאפ שאני חברה בהן, חמת הגברים החלה לבעור.

השאלה מדוע רק נשים זוכות לצפות בהצגה המצוינת הזאת ביאסה אותם עד כדי מלחמת ציטטות מהגמרא.

הדיון הסתיים בהגיגים והגיגי נגד על מקומן של שחקניות בתרבות הישראלית והתרבות הדתית לאן.

היסחפות או לא, קנאת הגברים הייתה מוצדקת.

יעל סימפסון ושירי שטיינמץ, שחקניות מוכשרות, נותנות הצגה מצחיקה, לפעמים קורעת.

המופע גדוש במשחקי מילים והתחכמויות, כיאה לכותב הראשי שלו, אמיר מויאל.

סימפסון ושטיינמץ לא עושות סטנד אפ, ההצגה שלהן מורכבת ממערכונים מובנים וטובים עם סיפור מסגרת, שלפעמים מפליגים למחוזות בלתי צפויים (למשל, מצרים של ליל מכת בכורות).

מה שאותי הכי שימח הוא שהפורמט שמורכב מנשים-צחוקים-במה, לא הניב את הבדיחות הלעוסות על האישה המולטיטאסקית והבעל הפלגמט. כותרת ההצגה מבטיחה שהיא יוצאת מהקופסה, השחקניות מקיימות. המערכון הראשון הוא על מלאך שמנסה לשכנע נשמה לרדת ארצה, לתוך גוף של תינוקת שזה עתה נולדת. האמא למטה כבר עם צירי לחץ, אבל הנשמה מתווכחת ומציבה תנאים, אפילו סוחטת את המלאך, ומשיגה בין השאר גנים שיאפשרו לה פטור משפם-גבות לכל החיים.

מערכון אחר על קבוצות וואטסאפ משקף את הדרך שבה אנחנו מתבטאים בכלי הזה, שלא לומר תלויים בו. צמד הנשים יושב בחדר המצב של הווטאסאפ ולא מצליח לעמוד בשטף ההודעות שמגיעות מכל עבר, כולל ברכות ופירגונים חופרים, הודעות חשובות ורכילות עסיסית. מערכון אחר עוסק במאבק בינזוגי שמגיע עד אבסורד על הזכות לשנ"צ בשבת, ויש גם חנות של כיסויי ראש, עם קונה צעירה שלא מפסיקה למדוד וגורמת למוכרת לצאת מדעתה. חוצמזה יש גם ראפ על אמא שמוזמנת לעזור אחרי הלידה ומערכון על אירוח בסעודת שבת, יופי של מגוון.

הייתי מקצרת טיפה את אורכם של המערכונים, אבל זו הערת שוליים. השחקניות טובות ונותנות ערב מהנה. הפה בהחלט היה זקוק לכמה כיווצים מכוונים כדי לארגן אותו מחדש אחרי שצחק כל כך הרבה.

ועוד מילה לסיום, נהניתי לראות גם אולם מלא וכרטיסים שנמכרו כולם מראש. ההצגה אמנם עלתה ב'גולה' בפתח תקווה, שבו אולם לא גדול, אבל טוב לדעת שנשים מפרגנות לעצמן יציאה בערב (יום חמישי, ה' ישמור) וצורכות את התרבות המצוינת שצומחת לנו כאן.