מנסים להרתיע, היועמ"ש בולם

השר לביטחון פנים גלעד ארדן מספר על תוכניותיו לעצירת גל הטרור המשתולל בישראל שנבלמות על ידי היועצים המשפטיים.

ערוץ 7 , כ"ה בשבט תשע"ו

תוקף. ארדן
תוקף. ארדן
Flash 90

"לצערי, למרות שניסיתי לקדם זאת, לא יהיה גירוש של משפחות מחבלים מיו''ש לעזה", כך אמר השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בכנס ''אתגר ההתמודדות עם גל המפגעים הבודדים'' של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה.

השר ארדן אמר כי ניסה לקדם את ההצעה הזאת כצעד מרתיע, אך נתקל בהתנגדות נחרצת הן מצד היועמ"ש לממשלה הקודם והן הנוכחי, בטענה כי צעד זה אינו חוקי. 

ארדן הדגיש במהלך נאומו כי התעקשותו שלא להחזיר את גופות המחבלים לא מבוססת על חשיבה שזהו צעד מרתיע, אלא במטרה למנוע את אותו מסע הלוויה ממלכתי שמאדיר ומפאר את המחבל ומייצר רצון לחקיינות וקבלת כבוד דומה אצל מפגעים פוטנציאליים נוספים.

השר ארדן דיבר על הקושי והאתגר בהתמודדות עם המפגע הבודד, בשל חוסר שיוכו הארגוני שמקשה על מערכות המודיעין לעצרו. לדבריו, ניתן ללמוד דרך ניטור של דפי הפייסבוק על אופיו ודמותו של המחבל החדש כפי שעולה מהפיגוע אתמול, כאשר המחבל, אחמד זכארנה רמז ברשת החברתית כי ינקום את חיסול חברו.

"אנו משקיעים מאמץ רב בניטור הרשתות החברתיות, ובשל פוטנציאל המפגעים הגדול יש להרחיב זאת עוד הרבה יותר", אמר והוסיף, "הרשתות החברתיות מהוות היום את אחד מהמחוללים המרכזיים לטרור: הרשתות החברתיות הופכות לא אחת למאיץ לביצוע פיגועים, אנחנו רואים קשר בין המתחולל ברשת לבין הפיגועים. דברים אלה עולים מחקירות של מחבלים, וכוחות הביטחון כבר לומדים ומאפיינים את הקווים לדמותו של המחבל החדש. נראה כי רובם הוסתו ע"י מסרים ברשתות החברתיות, הן בחסות ארגוני הטרור והן בחסות ההנהגה הפלסטינית".

השר ארדן הוסיף כי לאחרונה הציע לקדם, בשיתוף מדינות נוספות, חקיקה בישראל ובמדינות המערב שתטיל אחריות על רשתות חברתיות כדוגמת פייסבוק להסיר תכנים שיש בהם הסתה ישירה לרצח ואלימות. הנושא כבר עלה במספר מפגשים עם שרים שביקרו בישראל וגילו עניין ברעיון.