אסון הכרמל: ההר הירוק סירב להישאר שחור

במלאת 5 שנים לאסון בו נספו 44 בני אדם, הגיעו חברי כנסת ובני משפחות שכולות לאנדרטה בכרמל ונטעו עץ במקום הנפילה של יקיריהם.

חזקי ברוך , כ"ה בשבט תשע"ו

נוטעים עצים באנדרטת הנספים
נוטעים עצים באנדרטת הנספים
צילום: אנג׳ו גוש

חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה הגיעו היום (חמישי) לאנדרטת הנספים באסון הכרמל כדי לנטוע עצים ביחד עם משפחות 44 הנופלים.

בטקס אותו יזמה ח''כ ויו''ר ועדת המשנה לכבאות והצלה נאוה בוקר בשיתוף עם קק''ל, התלווה כל חבר כנסת לבני משפחה וביחד נטעו עץ במקום נפילתם של יקיריהם. 

בנאומה אמרה ח''כ בוקר, אלמנתו של תנ״צ ליאור בוקר שנספה באסון כי ''מבקר המדינה קבע לאחר האסון כי אילו הוקמו אזורי חיץ כנדרש בין היישובים ליערות, האסון היה נמנע. הסתבר כי חייהם של כמאה אלף תושבים המתגוררים במאה ישובים שבתיהם גובלים ביערות נמצאים בסכנה במקרה של שריפה.

"השבוע נענה יו''ר קק''ל דני עטר לבקשתי ואישר תקציב של 250 מיליון שקלים להקמת אזורי חיץ", סיפרה בוקר. "לאחר חמש שנים בהן משרדי הממשלה התנערו מאחריות - בקק״ל הרימו את הכפפה. חברי הכנסת הגיעו לכאן כדי להראות למשפחות שהם לא לבד, שעם ישראל כולו נמצא איתם. העצים יהוו זיכרון חי, נושם וצומח ליקירנו, ואולי כמו העצים נוכל גם אנחנו להשתקם. אני מקווה שהיום הזה יעניק לנו אופק של אהבה ואחדות''.

יו"ר קק"ל דני עטר אמר כי "הכרמל חזר להיות ירוק אחרי שהיה שחור וזה מסמל את החיים שלנו כאן ואת האתגרים איתם מתמודד עם ישראל, במיוחד בימים אלה. הכרמל הוא סמל של העם היהודי ואנחנו נמשיך לחזק אותו ולשמור עליו כי זוהי חובתנו המוסרית לאלו שנספו באסון הנוראי הזה. רק כך נשמר את עוצמתנו וכוחנו בארץ הזאת".

יו''ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי ''שריפה קשה זו הפכה בתוך רגע את ההר הירוק להר שחור מאוד. אסון הכרמל היה אחד הגדולים בתולדות מדינת ישראל. איתני הטבע קטעו את חייהם של כל אלו שהקריבו את עצמם להציל את הלכודים במאכלת האש ולצערנו לא יכלו לה.

"למרות כל זאת, ההר הירוק סירב להישאר שחור. הטבע עבד קשה וגילה כוחות התגברות על ההרס. עצים חדשים צמחו, פרחים לבלבו והירוק ממלא את העין. אי אפשר שלא להתמלא באופטימיות ובתקווה גדולה של התחדשות וצמיחה מחודשת. ההר הזה שוב ירוק. הנטיעות שלנו מוכיחות היום שכוח החיים חזק מהכל'', הוסיף אדלשטיין.

את נאומו של רה"מ נתניהו, הקריאה רוז אוחיון, אלמנתו של חנן אוחיון ז''ל. ''העם כולו חש הזדהות עמוקה עם קרובי החללים. ככל שחולף הזמן אין שכחה, הכרמל משתקם אך אין מי שישלים את החלל בלבבות", אמר נתניהו. "זכרם של החללים לא ימוש מאתנו לעד. סיפורם חייב להיות נחלת הכלל ולהימסר מדור לדור''.