''לא נשארנו לבד אחרי הפטירה הפתאומית''

הדסה התאלמנה ונותרה עם 6 יתומים. בזכות שמונה עשר אלף המשפחות בקרן "יחד", הדאגות הכלכליות שלה פחתו.

רפאל לוי , כ"ח בשבט תשע"ו

קרן יחד
קרן יחד
צילום: יחצ

שבוע המודעות לקרן "יחד" נמשך, וכבר הצטרפו מאות משפחות לקרן הערבות ההדדית והתמיכה ביתומים.

סיפורה של הדסה מרמת הגולן ממחיש את חשיבותה של הקרן ונוגע ללב. הדסה נישאה לפני כחמש שנים לאלמן ואב לחמישה, והם עברו לגור ברמת הגולן שם גידלו את ילדיו וגם נולדה להם בת משותפת. 

לפני כשנה נפטר בעלה בפתאומיות, "יום אחד הוא לא הרגיש טוב והלך לבית החולים ובאותו ערב לצערינו, הוא נפטר", מספרת הדסה. 

כך הדסה מצאה את עצמה אלמנה עם שישה יתומים, "מיד כשהוא נפטר דבר ראשון ששאלו אותי זה האם אנחנו חברים בקרן 'יחד', ואמרתי להם 'בטח'. ברוך ה' היינו רשומים, יש לנו חמישה ילדים שלו וילדה אחת שלי. אני מגדלת את הילדים שלו באומנה".

היא נזכרת במועד ההצטרפות של המשפחה לקרן, "כשהגיעה אלינו הבשורה של קרן 'יחד' בעלי אמר 'נרשמים מיד!' ונרשם באותו רגע. הוא הודה שאם היתה קרן כזו כאשר הוא התאלמן בעצמו, היא היתה עוזרת לו מאוד".

הדסה חשה שכספי הקרן מעניקים ביטחון לגבי העתיד שלה ושל ילדיה, "הידיעה שיש כסף בצד לחתונות של הילדים וללימודים שלהם זה בהחלט נותן שקט נפשי לעתיד".

היא מספרת כי לצרכי היום-יום מקבלת המשפחה תמיכה של המדינה, אך גם בקרן "יחד" הסבירו להם כי במידה ויזדקקו לעזרה הם יוכלו להשתמש בחלק מהכספים, "יש לעזרה של הקרן גם משמעות רגשית. הידיעה שלא נותרנו לבד ושיש יותר מעשרת אלפים משפחות שעומדות מאחורינו, וכל אחת תרמה עשרה שקלים עבור כל ילד. זו תמיכה אדירה".

"אני חושבת שזה ממש מגלם את הפסוק 'יתום ואלמנה יעודד', ברגע שהבנתי שיש אנשים מעם ישראל שכל אחד נתן משהו כדי שיהיה לנו את הסכום הגדול, יש לזה ערך רוחני ורגשי מאוד. הבנו שלאנשים אכפת ושהם לא משאירים אותנו לבד", אומרת הדסה בהתרגשות.

להדסה חשוב שכמה שיותר אנשים יצטרפו לקרן גם כדי לתמוך באחרים וגם על מנת לדאוג לילדיהם, "אני מאוד מעריכה את הקרן שהם ממשיכים לגדול ואני ממליצה לכל מי שאני יכולה לדבר איתו להצטרף לקרן. פרסמתי על זה גם בפייסבוק ובקהילה שלנו, אני ממש רוצה להכניס את הקרן לתודעה הציבורית ואני חושבת שזאת מצווה ענקית שבהחלט צריך לפרסם אותה ושכולם צריכים להיות חלק מזה.

''אנחנו אף פעם לא יכולים לדעת מה יקרה לנו ואם חלילה יקרה לפחות נהיה מוגנים ושתהיה לנו את הקרן מאחורינו". הדסה ממשיכה להיות חברה בקרן גם היום והיא רואה בכך ערך, "זו באמת מצווה גדולה. הרעיון שאנחנו שותפים זה רעיון אדיר, פשוט וגאוני. אני יכולה להעיד שבאמת הקרן עובדת בפועל".