נתניהו מחכה לנשיא הבא של ארה"ב

ראש הממשלה רמז כי אם לא תחול התקדמות ממשית במגעים לסיוע האמריקני, אפשר שהחתימה על מזכר ההבנות החדש תתעכב עד להחלפת אובמה.

ניצן קידר , כ"ח בשבט תשע"ו

נתניהו ואובמה
נתניהו ואובמה
צילום: ניצן קידר

ראש הממשלה בנימין נתניהו רומז כי החתימה על מזכר ההבנות המחודש המסדיר את הסיוע האמריקני לישראל, עלול להידחות עד שיתחלף הנשיא בבית הלבן, אי שם לקראת סוף 2016.

בפני הממשלה הוצגה היום (ראשון) סקירה בנושא התקדמות המגעים עם האמריקנים, לאחר שמשלחת מטעם ארצות הברית ביקרה בישראל בשבוע שעבר וקיימה דיונים עם ראשי המערכת המדינית והביטחונית.

ראש הממשלה אמר כי "עדיין לא בטוח שיושג הסכם" והוסיף, "אנחנו ממתינים לראות אם נצליח להביא לתוצאה שתענה על צורכי הביטחון של המדינה".

הוא ציין בפני השרים כי קיימת אפשרות שישראל לא תצליח להגיע להסכם משביע רצון עם הממשל הנוכחי ותיאלץ להמתין למחליפו של הנשיא אובמה בתפקיד – כדי לסגור את הפרטים האחרונים.

בלשכת ראש הממשלה אכן אישרו לערוץ 7 כי המשלחת האמריקנית נועדה עם הצוותים הישראליים במהלך סוף השבוע האחרון ואף רמזו שהשיחות היו חיוביות.

עם זאת, על רקע דבריו של ראש הממשלה ניתן להבין שאולי לא התמלאה הבקשה הישראלית, שלאחר ההסכם עם איראן היה ניתן להבין שתאושר לגבי הגדלת סכום הסיוע השנתי באופן משמעותי מאוד.

נתניהו יכול להרשות לעצמו לעכב את ההחלטה, שכן מזכר ההבנות הנוכחי תקף עד לסוף שנת 2018 ומעניק לישראל 3 מיליארד דולרים בשנה.

גורם מדיני אמר בתגובה לדברים לערוץ 7 כי "השיחות על ההסכם מתקדמות מתוך כוונה להגיע להבנות".