שב"ס מגלה: מגדלי שמירה אינם מאוישים

מגדלי שמירה בבתי הכלא הביטחוניים אינם מאוישים בחלקם בשל פערי כוח אדם מצה"ל. כך גילתה היום (שני) נציבת שירות בתי הסוהר.

עוזי ברוך , כ"ט בשבט תשע"ו

שירות בתי הסוהר, בית כלא שיטה
שירות בתי הסוהר, בית כלא שיטה
צילום: משה שי, פלאש 90

ועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) האריכה היום (שני) את תוקפו של החוק המאפשר להציב חיילים בשירות בתי הסוהר ובמשטרת ישראל.

עוד קבעה הוועדה כי הדיון היום יעסוק רק בשאלה העקרונית האם להאריך את תוקף החוק או לא מבלי לקבוע מה הם מכסות החיילים שישרתו במשטרה ובשב"ס בעתיד.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן (הליכוד) טען כי "נכון להיום לא ניתן להמשיך להציב חיילים במשטרה או בשב"ס מאחר ותוקפו של החוק שמאפשר לעשות זאת פג. במצב האבסורדי שהגענו אליו ישנם חיילים שמועמדים להתגייס לשב"ס או למשטרה, אך בפועל הם ממתינים בבית.

"הייתי מאוד שמח אם הייתה לי האפשרות לגייס שוטרים ולא חיילים. כך הייתי יכול לבחור את מי שאני רוצה לגייס ולא את מי שאני חייב לקחת. אבל זה הוא החוק ולפיו אני מתנהל. כל זאת בשעה ששר הביטחון החליט, באופן חד צדדי, לצמצם בכל שנה באופן משמעותי את מספר החיילים שיעברו מצה"ל לשב"ס והמשטרה למרות שמספר המשימות שלנו רק הולך וגדל".

נציבת שירות בתי הסוהר רב גונדר עפרה קלינגר, הוסיפה לדברי השר כי "עם העברת האחריות על מתקני הכליאה של האסירים הביטחוניים מצה"ל לשב"ס הוחלט להעביר לטובתנו מספר מאות חיילים. בפועל, עם השנים מספר החיילים הלך והצטמצם עד שהגענו למצב בו ישנם מגדלי שמירה בבתי הכלא הביטחוניים שאינם מאוישים".

סגן ראש המל"ל, זאב צוק רם, ציין כי במסגרת עבודת המטה שערך בנושא בהנחיית ראש הממשלה הוא הגיע למסקנה כי "חיילים לא צריכים לשרת במשטרה או בשב"ס. זו איננה אידיאולוגיה, זו פרך. גם דוחות המבקר בעניין טענו שמדובר בכשל מערכתי. ישנם אנשים שרואים בחיילים כוח עבודה זול. אנחנו לא רוצים שחיילת בת 18 תידרש להתערב במסגרת שירותה במשטרה בסכסוך משפחות".

בסיום הדיון אישרו חברי הוועדה פה אחד את הארכת תוקפו של החוק. דיון והצבעה נוספת יתקיימו במועד מאוחר יותר, אז יקבעו המכסות של מספר החיילים שיועברו לשירות בשב"ס ובמשטרה.