יצומצמו התכניות החוץ-תקציביות

כך אמר בוועדה לביקורת המדינה מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, "מוסדות שלא ייענו – ייענשו בשלילת תשלומים ובאי-אישור תכניות לימודים".

אורלי הררי , ל' בשבט תשע"ו

מרצה לימודים אוניברסיטה מורה סטודנטים
מרצה לימודים אוניברסיטה מורה סטודנטים
Office XP

התכניות החוץ-תקציביות במוסדות האקדמאיים יצומצמו משמעותית כבר בשנת הלימודים הקרובה, כך נחשף בוועדה לביקורת המדינה ע"י מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה גדי פרנק. הוא הבהיר כי מוסדות שלא ייענו – ייענשו בשלילת תשלומים ובאי-אישור תכניות לימודים.

תכניות לימודים חוץ-תקציביות הן דרך של האוניברסיטאות להגדיל את הכנסותיהן, הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אינה משתתפת במימונן, וממילא שכר הלימוד המשולם בגינן גבוה בצורה משמעותית משכר הלימוד הרגיל. תכניות אלו מיועדות בעיקר לתלמידי התואר השני, ובשנה"ל תשע"ד למדו בתכניות אלו 3505 סטודנטים (לעומת 2,096 סטודנטים בתשס"ט ו-1400 בתשס"ה). תנאי הסף שנקבעו לתכניות אלו נמוכים וגמישים יותר, מאלו של תכניות הלימודים הרגילות.

יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) הזהירה כי "לא ייתכן שרק העשירים יותר יזכו להשכלה. תכניות אלו משתמשות בשירותים, משכורות ומתקנים של האוניברסיטה הממומנים ע"י המדינה – אך רק סטודנטים ששילמו יותר משתמשים בהם. למרות דרישת הוועדה, להפסיק את הרישום לתכניות אלו, הכל נמשך כרגיל". יו"ר ועדת החינוך והתרבות, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) הזהיר כי "מתחת לאף של הפיקוח הציבורי יש מסלולי-לוקסוס, מדברים שוויון בחברה הישראלית – ועושים הפוך".

מירב בן ארי (כולנו), יוזמת הדיון, ציינה כי "הגיעה עת סיכומים ועל היחידה להכוונת חיילים משוחררים מייאשת אותנו בהתנהלות שלה ובגרירת הרגליים שלה", ואילו לדברי איציק שמולי (המחנה הציוני) תכניות אלו "הם שר"פ אקדמי, הלוקחת משאבים ציבורים כמתקנים ומשכורות, ומעניקה אותם לעשירים בלבד. המל"ג חזקה על חלשים כמו המכללות, ונזהרת מפיקוח על האוניברסיטאות העשירות".

גדי פרנק, מנכ"ל הועדה לתכנון ותקצוב (הות"ת) של המל"ג השיב כי "הבהרנו שדרישת הוועדה לפני כשנה להפסיק רישום לתכניות חוץ-תקציביות, דורשת שינויים רבים מול המוסדות האקדמיים ותגרור התמקחויות משפטיות, ולכן איננה מקובלת עלינו". הוא הדגיש כי מתוך כ-150 אלף סטודנטים לתואר ראשון, רק כאלפיים מהם בתכניות חוץ-תקציביות, ולדבריו, וועדת גרונר הגבילה מאד את התופעה, וקבעה מנגנוני פיקוח שהמשאב הציבורי לא יזלוג לתכניות אלו. פרנק הבטיח כי כבר לקראת שנת הלימודים הקרובה יצומצמו התכניות, המוסדות קיבלו הנחיה בעניין, ונקבע יעד לשנים הקרובות. הוא פירט כי מוסדות שלא ייענו – ייענשו בשלילת תשלומים ובאי-אישור תכניות לימודים, הוקם צוות פיקוח ואכיפה בנושא, והמוסדות האקדמאים אף לא ערערו על סמכות המל"ג בעניין.

לדברי פרנק, כבר בחודש אוקטובר הקרוב המכינות הקדם-אקדמאיות יעברו לאחריות המל"ג. חמדה מרק, מנהלת הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון, אמרה כי הקרן והיחידה מחויבים בראש ובראשונה לשמור ולהגן על זכויותיהם של כלל החיילים המשוחררים, ולאפשר לימודים לכל החיילים, ולא רק לחלקם. לדבריה, הקרן ממנת כיום ב- 65 מיליון ש"ח לימודים ל-9000 חיילים משוחררים, המקבלים שכר לימוד ודמי קיום. "הגענו להבנות עם משרד החינוך והות"ת,  ואנו רואים חשיבות עליונה בהזדמנות להשלמת השכלה והשלמת תעודת בגרות, ולא נאפשר פגיעה בחיילים משוחררים הלומדים במסלולים אלו. נמשיך ונפעל יחד עם משרד החינוך והות"ת למציאת מקור תקציבי חלופי למימוש הרפורמה, על מנת שלא נאלץ להקטין את הסיוע הכלכלי לאוכלוסיית החיילים המשוחררים הנזקקים ביותר".