הרב חיים נבון משיב לרב יצחק נריה

הרב חיים נבון משיב לדברי הרב נריה ששיבח את עולם הישיבות החרדי. "אני פשוט לא מבין על מה הם מדברים".

יערה וייס , א' באדר תשע"ו

הרב חיים נבון
הרב חיים נבון
(צילום: ניסים לב)

הרב חיים נבון הגיב אמש על דברי הרב יצחק נריה, שאמר בכנס ירושלים כי "על כל 2,000 איש בציבור הדתי לאומי אנחנו מייצרים בערך רב אחד", וכי אנו רחוקים מהחרדים, שלהם מספר לומדים גבוה יותר בישיבות, ומתוך כך גם יותר רבנים. 

הרב נבון דחה את טענות הרב נריה, ובדף הפייסבוק שלו כתב: "שאלו אותי מה דעתי על טענות שהעלה רב ציוני-דתי, כאילו עולם הישיבות הדתי-לאומי הוא קטן ודל, ואיך ייתכן שבציבור של קרוב למיליון נפש יש בכל שנה רק 1,700 בנים שהולכים ללמוד בישיבות (לאחר התיכון), וכמה מעט רבנים מפיקות הישיבות הללו".

"אני פשוט לא מבין על מה הם מדברים", אמר הרב נבון בראיון לרדיו קול חי. כתלמיד ישיבת הר עציון בעבר סיפר הרב נבון על רבו הרב ליכטנשטיין, שכשהיו מקוננים באוזניו על "המשבר בלימודי גמרא", הוא היה אומר: לפני ארבעים שנה היו ארבע ישיבות הסדר; היום יש שבעים. "עלייה מקבילה הייתה גם בישיבות התיכוניות, באולפנות ובמדרשות", טען הרב נבון.

עוד אמר, כי הוא דווקא רואה שעל כל משרה רבנית קופצים לא מעט מועמדים סרוגים: "אני לא מכיר משרות הוראה ורבנות פנויות שלא מצליחים לאייש, ואני בהחלט מכיר מורים ורבנים שנותרים מובטלים. כך שלא נראה לי שיש לנו כאן בעיה".

הרב נבון השווה את המצב העכשווי של עולם התורה לעולם הישיבות שלפני השואה, ובבדיקה שערך עם היסטוריון נאמר לו כי היו כ-4,000 תלמידים בישיבות הגדולות של מזרח אירופה לפני השואה. כלומר, מתוך עשרה מיליון יהודי מזרח אירופה דאז, בשנות הפריחה האגדיות של הישיבות, היו רק 4,000 בחורי ישיבה, מכל השנתונים. "ואצלנו, מתוך פחות ממיליון סרוגים יש בכל שנתון 1,700 בחורי ישיבה. זה נראה לי הישג נפלא של הציונות הדתית", אמר הרב נבון.