הרבנים התעמתו על לימוד תורה "חילוני"

הרב בני לאו: לבקש לא רק את אוזניו של הציבור החילוני, אלא גם את פיו. הרב מדן: הלימוד החילוני הולך ומתחבר עם ערכי האנטישמיות.

יוני קמפינסקי, כנס ירושלים , ג' באדר תשע"ו

הרב יעקב מדן
הרב יעקב מדן
צילום: יוסף צרויה

בכנס ירושלים ה-13 שהתקיים השבוע נערך מושב תחת הכותרת "פרשנות חילונית לתורה - בשורה או איום?".

המושב דן, בין היתר, בשאלת ההתייחסות ל"929" - המיזם שמשתף אישי ציבור ורוח בלימוד כללי של פרקי התנ"ך.

בצל הפרסומים בדבר תכנים בוטים שפורסמו במסגרת הפרויקט, התקיים פולמוס בעניין בעיקר בין הרב בני לאו, מראשי "929" והרב יעקב מדן, מראשי ישיבת הר עציון.

"זה לא שיש יהדות אלטרנטיבית", אמר הרב בני לאו, "המציאות היא שיש ניכור עמוק של חברה שלמה מכל מה שמסמל את ערכי התורה. זהו ריחוק שלא היה כדוגמתו בתולדות ישראל. כשילדי ישראל אוחזים בתנ"ך הם אומרים 'לא תודה, זה לא שלי'".

הרב לאו המשיך והדגיש לגבי פרויקט 929, כי "אנחנו צריכים לבחור האם אנחנו כיהודים דתיים מוכנים לכרוך את הייעוד שלנו יד ביד עם אנשים ששומרים על היהדות כתרבות, אנשים שלא מאמינים בי"ג העיקרים, אך עדיין רוצים לשאת את היהדות כתרבות".

"אם אנחנו רוצים להשפיע", קבע הרב לאו, "אנחנו צריכים לבקש לא רק את אוזניו של הציבור החילוני, אלא גם את פיו".

הרב יעקב מדן התבטא בחריפות והזכיר כי ביהדות, גם בהלכה, אין לזוז מהכללים שנקבעו. הרב מדן הביא כדוגמא מצב שבו העולם מציע לבנות את בית המקדש "אך עם הבדל קטן – בקודש הקודשים יהיו שלושה כרובים ולא שניים ושהמזבח ימוקם 3 מטרים שמאלה".

"במילה אחת - לא", קבע הרב מדן, "ובארבע מילים - בשום פנים ואופן לא".

"יש לנו סלע יסוד שלא נזוז ממנו", הסביר הרב מדן, "היסודות שלנו הם סלע, אני לא מוכן לבנות על חול ממש שום דבר – גם אם כך אשפיע פחות. א.ב. יהושע כתב על 'רשעתו של אלוהים' - הוא לא ילמד איתי תנ"ך.

"פעם היתה אהבה של הציבור החילוני לתנ"ך שהייתי יכול לקבל. את האהבה למקרא שהיתה לבן גוריון אני יכול לקבל. היום העיסוק במקרא הולך ומתחבר עם ערכי האנטישמיות, עם השנאה העצמית שלנו. יש דברים שלא לגיטימי לומר אותם ואני לא מוכן להתווכח עליהם", סיכם הרב מידן.