האלוף במיל' יאנוש בן-גל הלך לעולמו

אלוף במיל' יאנוש בן-גל, לשעבר אלוף פיקוד הצפון ומפקדה של חטיבה 7 במלחמת יום הכיפורים, נפטר לאחר מאבק במחלה קשה.

עוזי ברוך , ד' באדר תשע"ו

יאנוש בן גל
יאנוש בן גל
צילום: Moshe Shai/FLASH90

אלוף במילואים אביגדור (יאנוש) בן-גל, לשעבר אלוף פיקוד הצפון, הלך היום (שבת) לעולמו בגיל 80 לאחר מאבק במחלה קשה. 

הוא שימש כמפקד חטיבה 7 של השריון במהלך מלחמת יום הכיפורים. באוגוסט 1977 הוא מונה לאלוף פיקוד הצפון, וכיהן בתפקיד זה עד שנת 1981. בשנת 1983, לאחר שהתמודד על תפקיד הרמטכ"ל אך לא מונה, פרש בן-גל מצה"ל בדרגת אלוף.

במהלך שנות ה-90 הוא שימש כיושב ראש מועצת המנהלים של התעשייה האווירית. ומשנת 2009 כיהן בן-גל כיו"ר מועצת המנהלים של קבוצת "אנ.אס.או. טכנולוגיות בע"מ". בשנת 1979, בהיותו אלוף פיקוד הצפון, עורר בן-גל סערה כשכינה את ערביי ישראל "סרטן בגוף המדינה" וקרא לייהוד הגליל.

הוא הותיר אחריו אישה ושבעה ילדים. הלווייתו תערך מחר (א) בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. 

מצה"ל נמסר "ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, פורום המטה הכללי של צה"ל, מפקדי צה"ל וחייליו בסדיר ובמילואים מוקירים את זכרו ומשתתפים בצער המשפחה. צה"ל מצדיע לאלוף (בדימוס) אביגדור (יאנוש) בן גל, על פועלו, מורשתו ותרומתו רבת השנים לביטחון מדינת ישראל".

יושב ראש הבית היהודי השר נפתלי בנט מסר "‏צר לי על מותו של יאנוש בן-גל.  בגבורתו ובמנהיגותו בלם בן-גל את האויב הסורי מלזרום לתוככי ישראל במלחמת יום הכיפורים. עם ישראל איבד מפקד דגול", אמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר "יחד עם כל עם ישראל אני דואב על לכתו של גיבור ישראל אלוף במיל יאנוש בן גל. בימים הקשים ביותר של מלחמת יום הכיפורים, כשגורל ישראל היה מוטל על הכף, יאנוש וחייליו האמיצים הגנו בגופם על גבולנו הצפוני. בלמו את ההסתערות הסורית ולאחר מכן עברו להתקפה שהביאה את צה״ל לשערי דמשק. יאנוש היה מצביא מחונן עם שאר רוח ואומץ לב בלתי רגילים.  הוא ייזכר כאחד המפקדים הגדולים שקמו לעם ישראל בזמן החדש".

נשיא המדינה ראובן ריבלין מסר "היה מגיבורי האומה. שריונר מיוחד, עם חוש הומור, מפקד שהטביע את חותמו על ביטחון ישראל. יאנוש, הלוחם והאדם, חסם בגופו יחד עם לוחמיו את המתקפה הסורית ברמת הגולן במלחמת יום הכיפורים. העם בישראל חב לו חוב נצחי. יהי זכרו ברוך".

ראש האופוזיציה ויו״ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג  מסר "האלוף אביגדור (יאנוש) בן גל היה מגדולי גיבורי ישראל. מזה שנים שבכל פעם שנפגשנו - בפעם האחרונה בבחירות -הייתי אומר לו 'יאנוש מדינת ישראל חבה לך כל כך הרבה ולא ידעה להכיר לך תודה'. כמעט לבדו בגבורה בלתי נתפסת בלם יאנוש את הצבא הסורי במלחמת יום הכיפורים והפך את קערת המלחמה על פיה.

הוא נתן דוגמא אישית לדורות של לוחמים והנחיל להם את הלקח שבתעוזה, גבורה ומנהיגות יכולים מעטים לגבור על רבים. תנחומי הכנים למשפחתו. יהי זכרו ברוך".