בנק ישראל: יותר מ-75% משכנתא ב"מחיר למשתכן"

בנק ישראל יאפשר לבנקים לחשב את מגבלת 75 האחוזים משווי השוק של הדירה ולא ממחירה בפועל במכרז "מחיר למשתכן".

שלמה פיוטרקובסקי , ה' באדר תשע"ו

לבטל פטורים ממס. קרנית פלוג
לבטל פטורים ממס. קרנית פלוג
צילום: פלאש 90

נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, ויו"ר מטה הדיור הלאומי, אביגדור יצחקי נפגשו הבוקר (ראשון) בבנק ישראל לדיון בנושא משכנתאות בפרוייקטים של "מחיר למשתכן".

לאחר הישיבה החליט בנק ישראל כי גובה המשכנתא לזכאים בפרויקטים של מחיר למשתכן, ייקבע לפי שווי השוק של הדירה (באמצעות הערכת שמאי) ולא לפי מחיר רכישתה בפועל, ובלבד שההון העצמי של הרוכש לא יפחת מ- 100 אלף שקלים ושווי הדירה אינו עולה על 1.8 מיליון ש"ח.

משרד האוצר יפעל להסרת חסמים הקשורים לדירות אלו ויאפשר לבנקים למכור את הדירות של הזכאים, במידה ואלו לא יעמדו בתשלומי המשכנתא, בשוק החופשי ללא מגבלות נוספות.

שר האוצר, משה כחלון ציין בתגובה, "מדובר בבשורה גדולה עבור הזוגות הצעירים שירכשו דירה בתכנית 'מחיר למשתכן'. ההחלטה תסייע לזוגות צעירים שאין ברשותם את ההון העצמי הנדרש היום, לעשות צעד משמעותי אל עבר חלום הדירה".

כחלון ויצחקי הודו לנגידת בנק ישראל ולמפקחת על הבנקים על המאמץ לסיוע בפתרון משבר הדיור.

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, הסבירה "הפרויקטים של מחיר למשתכן מהווים אבן פינה משמעותית במאמצי הממשלה לסייע לציבור רוכשי הדירות, ולכן ראינו לנכון להתאים את הרגולציה לתוכניות החדשות, באופן שעקבי עם התפיסה של הגבלת הסיכון ללקוחות ולבנקים".