היועצים המשפטיים נגד חוק ההשעיה

אנשי הייעוץ המשפטי של הכנסת מערימים קשיים על העברת החוק. "חשש שמתן אפשרות להשעיה קצרת מועד תוביל לשימוש יתר בכלי זה", כתבו.

חזקי ברוך , ו' באדר תשע"ו

חברי ועדת החוקה היום
חברי ועדת החוקה היום
צילום: הכנסת

צוות הייעוץ המשפטי של הכנסת פרסם חוות דעת המציגה קשיים משמעותיים בהצעת שיזם ראש הממשלה נתניהו לפיה יוכלו חברי הכנסת להדיח חבר מכהן ברוב של 90 ח"כים.

אחת ההסתייגויות שהועלו בחוות הדעת שפורסמה בערוץ 2, טוענת כי "יש קושי אינהרנטי לנהל בכנסת הליך מעין שיפוטי, לבחון ראיות בדקדקנות ולערוך איזונים עדינים", נכתב. כמו כן חוששים היועצים המשפטיים שחברי כנסת יועמדו לבירור על מעשה בודד "שלא יהיה בעל משקל סגולי גבוה מספיק".

בנוסף קיים חשש שפתיחה בהליך בירור נגד חבר הכנסת, גם אם לא יוכל להשעיה, יגרום ל"פגיעה של ממש ביכולת התפקוד של חבר הכנסת ויכול להיעשות באופן חוזר ונשנה". בחוות הדעת נקבע כי עצם קיום ההליך "מביא לטרדה, השקעת אמצעים והשבתה מפעילות פרלמנטרית".

"העילה הראשונה ('שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית') היא עמומה במיוחד והכנסת תתקשה להפעילה", נכתב בחוות הדעת שממליצה רק בעילה של תמיכה בטרור וביקור במדינת אויב.

בהתייחסות לתקופה ההשעיה קבעו היועצים המשפטיים כי השעיה קצרת מועד היא אמנם מידתית בהרבה מהדחה מהכנסת אך עולה חשש שמתן אפשרות להשעיה קצרת מועד תוביל לשימוש יתר בכלי הזה.

יו״ר ״ישראל ביתנו״, ח״כ אביגדור ליברמן, אמר כי התנגדות היועצים המשפטיים מוכיחה כי "החוק הזה הוא מסך עשן ריק מתוכן שמפזר רה״מ כדי להסתיר את כניעתו המתמשכת לטרור ולדרישות הח״כים הערבים. אם נתניהו היה רציני בכוונתו לפסול את הגיס החמישי בכנסת הוא היה תומך בהצעות החוק שמובילה בענין 'ישראל ביתנו', שהן הצעות רציניות ומעשיות״.

נציין כי ועדת חוקה חוק ומשפט בראשות ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) תחל מחר בדיונים על הצעת החוק שיזם ראש הממשלה. הדיון הקודם בחוק ההשעיה פוצץ על ידי חברי כנסת משמאל ונותר רק להמתין לראות מה יתרחש בדיון מחר.