בג"ץ: לא להרוס את הקרוואנים בגבעת הדגן

המתיישבים עתרו נגד כוונת מועצת אפרת לפנותם. במועצה אומרים כי מדובר ב-2 משפחות בלבד שסרבו להתפנות ומעכבות את הבנייה הנרחבת בגבעה

ערוץ 7 , ו' באדר תשע"ו

עו"ד איתמר בן גביר
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: Miriam Alster/Flash90

שופט בית המשפט העליון חנן מלצר הוציא צו ביניים המורה למועצה המקומית אפרת שלא להרוס קרוואנים בגבעת הדגן ולא לנתק את תושבי הגבעה מזרם המים ואספקת התשתיות. 

תושבי הגבעה עתרו לבג"ץ באמצעות עורך הדין איתמר בן גביר בעקבות כוונת המועצה לפנותם, וטענו כי המועצה דורשת מהם לפנות את הקרוואנים ללא כל פיצוי, למרות שהם נקראו להתיישב בגבעה ולמלא שליחות ציונית בימים שבהם איש לא היה מוכן להתגורר שם.

כעת, הם טוענים, כשהתקבלו האישורים לבנייה על הגבעה, המועצה המקומית דורשת להרוס את הקרוואנים מבלי למצוא פתרון דיור חלופי למתיישבים.

בימים האחרונים החלו במועצת אפרת לנתק את זרם החשמל ואספקת המים לגבעת הדגן וכן להודיע כי בכוונת המועצה להרוס את הקרוואנים.

בבקשה דחופה שהוגשה לבג"ץ כתב עורך הדין בן גביר כי "לא אחת נפסק כי הזכות לבריאות הינה חלק מהזכות לחיים שעוגנה בסעיף 2 לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו הקובע ש'אין פוגעים בחייו, בגופו, או בכבודו של אדם באשר הוא אדם'. ובסעיף 4 הוא קובע ש'כל אדם זכאי להגנה על חייו, על גופו ועל כבודו' עוד לפני חקיקת חוקי היסוד המעגנים זכויות אדם, הכיר בית המשפט הנכבד בזכות לבריאות כאחת מן הזכויות הבסיסיות כשהכיר בזכות לטיפול רפואי שאין לשלול אף מבני אדם ששוהים במדינה שלא כדין".

כאמור, השופט מלצר הוציא צו ביניים ארעי והורה למועצה להימנע מכל פעולה של הרס הקרוואנים, ניתוק זרם החשמל או המים. 

ממועצת אפרת נמסר כי ''בניגוד למשתמע מהבקשה שהוגשה, רוב רובם של העותרים, זוגות צעירים אשר התגוררו מספר שנים בקרוואנים בגבעת הדגן נענו לצו השעה ובסיוע המועצה אכן התפנו במרוצת השנה האחרונה מהאתר. עד לאחרונה התגוררו באתר נשוא העתירה שתי משפחות בלבד. הגם שהללו נדרשו לפני למעלה משנתיים למצוא מקום מגורים חלופי, הן בחרו להתעלם מדרישת המועצה והמדינה להתפנות מהגבעה למקום חלופי.

"אשר על כן, החלה הוועדה בביצוע צו ההריסה שהוצא כנגד המבנים, והחשמל והמים נותקו עוד בטרם הוצא צו בית המשפט. לשמחתנו בגבעה המדוברת נבנים כ-500 יחידות דיור שיאפשרו את גידולה של אפרת בעוד כ- 2000-3000 תושבים. תושבים אלו שלא התפנו מעכבים בשטח את בניית התשתיות, ואף פוגעים בקבלנים וביזמים שזכו במכרזים כדין וברוכשי הדירות ששילמו ממיטב כספם''.