ריבלין נגד חוק ההשעיה
"הבנה בעייתית של הדמוקרטיה"

הנשיא מגנה את הח"כים הערבים ש"ירקו" על אזרחי ישראל אך טוען כי החוק להדחתם "חוטא למהות הכנסת שהיא נציגת הריבון ולא הריבון עצמו".

עדו בן פורת , ו' באדר תשע"ו

הנשיא ריבלין
הנשיא ריבלין
צילום: מארק ניימן, לע''מ
נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים הערב (שני) בטקס השקת ספרו של ד"ר יועז הנדל - "בארץ לא זרועה" שהתקיים במרכז מורשת בגין והתייחס לראשונה לחוק ההשעיה שיזם ראש הממשלה נתניהו ומאפשר הדחת חברי כנסת ברוב של 90 ח''כים.

"נשיא המדינה ויו"ר הכנסת נבחרים על ידי הכנסת, ולכן בידי הכנסת גם הסמכות להדיחם. בשנה האחרונה חששתי כמי שאולי יחווה זאת באופן תקדימי על בשרו", צחק הנשיא והמשיך "אלא שבניגוד לנשיא, החוק להדחת חברי כנסת חוטא למהות הכנסת שהיא נציגת הריבון ולא הריבון עצמו, חוטא לציבור הבוחרים''.

לדבריו, ''חברי כנסת שחטאו בפלילים או שקיים חשד לעבירה פלילית מצדם, הרי שהיועץ המשפטי לממשלה צריך להורות על חקירה ובדיקה בעניינם, ויש למצות איתם כל ערכאה פלילית רלוונטית לאחר הסרת חסינותם. ואולם אסור לתת לכנסת, שנציגיה נבחרים על ידי הציבור, להפוך בעצמה את דבר הציבור. כנסת שתוכל, גם אם בצדק, להחליט היום על הפסקת כהונתם של נציגי ציבור כאלה תורה מחר, שלא בצדק, על הפסקת כהונתם של אחרים- ואנה אנו באים?''.

לטענת ריבלין אסור לתת לכנסת, כרשות מחוקקת ומפקחת, להפוך לגורם חוקר ומעניש. ''מצב כזה יחטא ויחבל בתכליתה לאורך זמן, והנפגעת היחידה תהיה מדינת ישראל".

הנשיא גינה באופן נחרץ את חברי הכנסת שנפגשו עם משפחות מחבלים והדגיש את חובת היועץ המשפטי לממשלה להתערב בנושא, "כאשר שלושה חברי כנסת ישראל, בוחרים ללכת ולבקר משפחות מחבלים, לירוק בפניהם של אזרחי ישראל, לירוק בפני משפחות הקורבנות, לירוק בפני כל מי שמנסים לשקם את יחסי האמון שבין אזרחי ישראל היהודים והערבים, אין זו זכותו של היועץ המשפטי לממשלה להורות על בדיקה בעניינם –  כי אם חובתו".

הנשיא המשיך, "יחד עם זאת, גם אם ראוי להעמידם לדין- אוי לנו אם הכנסת היא הרשות שתשב בדין. משום כך משימתו של הימין הליברלי היא להציב, בתוך מחנה הימין, אלטרנטיבה רעיונית, חדה וחותכת לגרסת הדמוקרטיה הצרה. זהו מאבק רעיוני וחינוכי, אולם הוא מוכרח להתבצע גם במישור המעשי.

''אם יצליח הימין הליברלי במשימה זו, כפי שהוא הצליח בעבר, הוא יעניק למדינת ישראל מתנה שאין ערוך לה- משטר שהוא לא רק שלטון העם, אלא דמוקרטיה ליברלית, שתהיה שלטון העם, ויחד עם זאת תעניק כבוד לאדם".

רבלין הדגיש כי האתגר הגדול הניצב בפני מדינת ישראל בעת הזו של סכסוך דמים מתמשך, הוא ההגנה על הליברליזם וביצור מעוזיו, כלשונו. ''משימה זו, המוטלת היום באופן מיוחד על אלו המאמינים באדם ובאומה נפרטת לשתי רמות של פעולה, משימתו הראשונה הפשוטה והמידית של מחנה הימין הליברלי היא להגן על האדם, קרי להבטיח הגנה יתרה על זכויות הפרט, על זכויות האזרח, ועל זכויות האדם כאדם".