"לתושבי הקרוואנים אין זכויות על הקרקע''

ראש מועצת אפרת טוען כי המשפחות מגבעת הדגן מבקשות לסחוט את המועצה. עורך דינן מגיב: אם המשפחות היו ערביות המועצה היתה נוהגת אחרת.

בני טוקר , ז' באדר תשע"ו

עודד רביבי
עודד רביבי
צילום: מרים צחי

ראש המועצה המקומית אפרת עודד רביבי טוען כי המשפחות מגבעת הדגן שעתרו לבג"ץ נגד הריסת הקרוואנים בגבעה עשו זאת בניסיון לסחוט את המועצה ולקבל פיצויים.

"גבעת הדגן אוכלסה בקרוואנים לפני יותר מ-15 שנה כשלא היו התרי בנייה, במשך השנים חלק מהתושבים עזבו וחלק קטן מאוד נשאר עד לפני כשנה", אומר רביבי בשיחה עם ערוץ 7. ''במהלך כל התקופה הזאת הובהר להם שהקרקע שייכת למדינת ישראל ולאף אחד אין זכויות על הקרקע.

''לפני עשר שנים כשמשרד השיכון רצה לשווק את הקרקע, ניתנה להם זכות ראשונים, אך הם בחרו שלא לגשת למכרז. מדובר במיעוט קטן שנותר מהגרעין המייסד", מספר רביבי.

לדבריו, למרות העתירה, שום דבר לא יוכל לעצור את ההליך לבניית אלף יחידות דיור בגבעת הדגן ובגבעת התמר. "אנחנו בשיח עם תושבי הקרוואנים, רוב הדיירים התפנו, לפני שנה נותרנו עם שלושה קרוואנים שהתעקשו לא להתפנות, הם טענו שאין להם לאן ללכת.

"ניסינו לסייע להם, רצינו להעביר את הקרוואנים ליישובים סמוכים. נכון לחודשים האחרונים נשארנו רק עם תושב אחד. פתחנו בהליך משפטי כי זה מעכב את כל הבנייה, עשינו שימוע לפני צו הריסה, מכתבי אזהרה, ניתנה להם אופציה שוב להתפנות מרצון לפני שהחלו פעילות האכיפה''.

רביבי מדגיש כי החשמל והמים כבר נותקו מהגבעה, ''לכן לא ברור מדוע יש צו ביניים שמורה שלא לנתק, זה צו מנותק מהמציאות כי כבר אין שם חשמל ומים כבר מזה תקופה. לנו נראה שמדובר כאן בניסיון לקבל פיצויים".

עורך הדין איתמר בן גביר המייצג את המשפחתו בעתירתן לבג"ץ מסר בתגובה לדברים כי ''עודד רביבי מאכזב אותי באופן אישי. ציפיתי ליותר וודאי לא לראש מועצה שלא מספר את כל האמת. אני מייצג קבוצה של שבע משפחות שכולן דורשות את מה שכל אחד במצבן היה מקבל - עזרה ומציאת דיור חלופי''.

לדברי בן גביר המשפחות הגיעו לגבעה כאשר איש לא רצה להתגורר במקום ונורו יריות לעבר השכונה. ''המועצה קראה להן להגיע להתיישב ממניעים ציוניים וחשפנו בבית המשפט מכתבים של ראשי מועצה קודמים שסיפרו כי בזכות הצעירים הללו היום אפשר לבוא ולהקים במקום שכונה מפוארת.

''אסור שהכושי יעשה את שלו והכושי יוכל ללכת - שוחחתי עם נציגי המועצה פעם אחר פעם והם אפילו לא היו מוכנים לעזור למשפחות להעביר קרוואנים שלא לדבר על פיצוי כספי אפילו סמלי. במקום זאת הוסיפה המועצה חטא על פשע וניתקה מים וחשמל בבית של ילדים חולים שהתחננו לעזרה, לדעתי אם היה מדובר בערבים מהכפר השכן המועצה לא הייתה מעזה לעשות זאת אך מה שאפשר לעשות כלפי משפחות יהודיות הוא בלתי נתפס.

עו"ד בן גביר הוסיף, ''לא על דבר זה יצאה תפארתו של עודד רביבי ויש להצטער שאותה מועצה שעודדה את הצעירים להגיע לגבעה זורקת אותם היום בבושת פנים חסרי כל ואפילו לא מוכנה להידבר איתם''.