מאות אלפי עדויות ותעודות מהשואה יונגשו בקרוב

אפליקציות ייעודיות ומיזמים טכנולוגיים נוספים ישמשו בקרוב להנגשת מאות אלפי עדויות ומסמכים מהשואה לציבור הרחב.

ערוץ 7 , ח' באדר תשע"ו

האנדרטה ביד ושם
האנדרטה ביד ושם
פלאש90

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת דנה אתמול (שלישי) בפרויקט תיעוד והנגשת מסמכים, תמונות ועדויות של ניצולי שואה.

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב, ציין כי יש חובת הנגשת העדויות, כלפי החיים וכלפי המתים. הפרויקט שנרקם בין HP  ל'יד ושם', הוא פרויקט משמעותי שמהווה דוגמא לשיתוף פעולה בין טכנולוגיה מתקדמת להיסטורית העם היהודי והנצחת השואה.

מנהל אגף ארכיונים ביד ושם ד"ר חיים גרטנר אמר כי בארכיון יד ושם נמצאים כ-127,500 עדויות של ניצולים ב-41 שפות, 190 מיליון מסמכים, 480,000 תצלומים, 30,000 חפצים, ו- 10,000 יצירות אומנות. בהתייחסו לפרויקט צילום הניצולים אמר גרטנר "לקול של הניצול יש משמעות, שאינה דומה לאף מילה כתובה. ביד ושם עוסקים באיסוף החומר, שימורו והנגשתו לציבור. האתגר הוא לאסוף את העדויות ולהנגיש אותם לציבור. עדות ממוצעת, היא בת כ- 3 שעות ואנו עמלים לייצר תקציר בן כמה דקות לעדויות המצולמות. הטכנולוגיה המתקדמת נרתמת לעזרתנו ומסייעת לנו להנגיש את העדויות לציבור. בקצב העבודה הנוכחי, תוך 4 שנים, נסיים לסרוק את כל המידע והחומרים שבידינו". אמר גרטנר.

סגן נשיא ומנהל מרכז הפיתוח בחברת HP מר רפאל מרגליות ציין כי האתגר לתת לדור הצעיר לטעום מההיסטוריה, ייפתר בעזרת רעיונות טכנולוגיים שונים כדוגמת אפליקציות ייעודיות לחיפוש מידע. הטכנולוגיה יכולה להעניק גישה מהירה ומדויקת למקומות בהם התרחשה השואה, לסיפורם של הניצולים ושל הנספים.

מנהלת מעבדת  HPד"ר רות ברמן אמרה כי הפרויקט יאפשר לראות עדויות במדיות שונות, כגון תמונה, וידאו, אודיו, וטקסט. כמו כן נבנו אפליקציות נגישות לתוכן וניתן לבצע חיפוש של עדות או של מקום.