האור שלך דפנה, עדיין מאיר

ויקי אלשייך, סטודנטית מהחוג לאמנות בביה"ס הגבוה לאמנויות ''אמונה'' ביצירה הזועקת את אירועי השעה דרך דמותה של דפנה מאיר הי"ד.

ערוץ 7 , ח' באדר תשע"ו

יצירה זועקת
יצירה זועקת
צילום: ויקי אלשייך

נדמה שכבר התרגלנו לכותרות העיתונים, לידיעות על עוד מעשה טרור, עוד רצח מזעזע ועוד משפחה שכולה. אירועים אלה מגיעים אלינו בחסות האינתיפאדה שפרצה לפני מספר חודשים וסופה לא נראה באופק.

בספרו "רוח הטרור" טוען הפילוסוף ז'אן בודריאר כי מאז אירועי ה-11 בספטמבר נמצאת הקהילה הבינלאומית ובתוכה גם מדינת ישראל במלחמת העולם הרביעית. מלחמה זו, על פי בודריאר, מתמקדת בעימות בין המערב לבין הטרור. בודריאר כותב על טרור חדש עם נשק חדש.

נדמה שמה שכתב בורדיאר לפני עשור הופך להיות המציאות שלנו, כאן בישראל של שנת 2016. מאז החל גל הטרור מציגים אמצעי התקשורת את תוצאות הטרור בפנינו בכל פלטפורמה ובכל שעה אפשרית, לעיתים בלי סינון, או ללא התייחסות מיוחדת לפנים שמאחורי קרבנות הטרור.

גם ידיעה "יבשה" על פצועים קל צופנת בתוכה אנשים, נפגעי חרדה, פוסט טראומה, תהליך שיקומי וחיים שהשתנו ברגע אחד מהקצה אל הקצה.

גם לאמנות החזותית יש משקל כבד בהנעת מהלכים של מלחמה בטרור. ויקי אלשייך, סטודנטית לאמנות בבית הספר הגבוה לאמנויות "אמונה" מעניקה לכותרות פנים ושמות, במסגרת סדרת עבודות העוסקות באירועי הדמים של התקופה האחרונה.

אלשייך בוחרת להשתמש בעיתונים כבסיס היצירה. כחודש אחרי שנרצחה באכזריות בפתח ביתה ומול עיניהם של ילדיה, יצרה אלשייך את דמותה של דפנה מאיר הי"ד על כותרות "גל הטרור''.

אלשייך מסבירה את הבחירה להנציח את דמותה של דפנה ביצירותיה. "כאחת שהפכה לאמא לא מזמן, פגיעה בהורים מול ילדיהם מצמררת אותי. כמו נשים רבות שנחשפו לדמותה, פועלה וסיפור חייה, דמותה של דפנה מאיר הי"ד תפסה את תשומת ליבי באופן חזק.

''החיוך הרחב, העיניים הטובות, והעובדה שהיא אם לשישה ילדים העצימו בעייני את יופייה של דפנה. הרגשתי שהדרך הנכונה היא להנציח אותה, עם אירועי השעה".