היחלשות מדעי הרוח - סכנה אמתית

ד"ר סיגל פרלמן, חוששת מההשלכות של הירידה במספר הנרשמים ללימודים אקדמיים בפקולטות למדעי הרוח.

בני טוקר , ט' באדר תשע"ו

אוניברסיטת בר אילן
אוניברסיטת בר אילן
צילום: אוניברסיטת בר-אילן. למצולמים אין קשר לכתבה

בארגון 'דרך רוח', לקידום מדעי הרוח בישראל, מזהירים כי הנתונים שהוצגו בדו"ח שהוכן עבור המל"ג, לפיהם ב-25 השנים האחרונות יש ירידה משמעותית באחוז הנרשמים ללימודים במדעי הרוח באקדמיה, צריכים להדאיג מאוד.

ד"ר סיגל נאור פרלמן, מדרך רוח, אומרת לערוץ 7 כי המגמה של ירידה בנרשמים למדעי הרוח, מתחילה כבר בבתי הספר, "פחות ופחות תלמידים בתיכונים הולכים למגמות של מדעי הרוח משרד החינוך לא הציב את זה כיעד. היום במקום ללמוד תשעה שירים של ביאליק לומדים רק ארבעה ובמקום לקרוא שני רומנים קוראים רומן אחד".

לדבריה מוטב ששר החינוך יתערב בהקדם, " גם בעולם טכנולוגי אסור לגדל בני אדם טכנוקרטים. אנשים לא קוראים נכון את צרכי שוק העבודה, אנשים נדרשים בעבודה לנסח אג'נדות, לפתח חוש ביקורתי וזה בדיוק מה שיש למדעי הרוח להציע. מדעי הרוח מפתחים את כלי החשיבה. צרכי האדם השלם לא השתנו, הצרכים הרגשיים לא השתנו. גם אדם שעובד במשרות של טכנולוגיה, הייטק ועסקים צריך לחשוב בתוך הקשר גדול יותר. אתה מוצא היום סטודנטים שלא יודעים לכתוב עבודות או לקרוא טקסטים".

ד"ר פרלמן חוששת מהעתיד של המדינה ללא מדעי הרוח, "גם בעולם טכנולוגי וקפיטליסטי צריכים להבין את ההקשרים, האדם הוא לא רק טכנוקרט, והבעיה הזאת קיימת גם ביתר עולם המערבי. צריכים להתחיל לעבוד עם תלמידי התיכון, במיוחד בתקופה הזאת כשהעולם הוויזואלי תופס כל כך הרבה מקום".

"צריכים ללמד חשיבה יותר עמוקה ומסודרת, שבנויה על טיעונים", סבורה פרלמן, "כל עוד מדעי הרוח לא נמצאים על סדר היום זו סכנה אמיתית. החברה בנויה על סולידאריות גם טקסטואלית וללא מדעי הרוח, לא תהיה לתלמידים הבנה מה זו תרבות וספרות ישראלית ותרבות יהודית. הקשר העמוק בין האזרחים לא יכול להתבסס רק על כסף וטכנולוגיה".