''במלחמה הבאה בלבנון - קצב האש יהיה שונה''

קצין בכיר מתייחס לאיומי נסראללה ואומר כי במלחמה הבאה בלבנון צה''ל יסתמך בעיקר על המודיעין שיתקבל בזמן אמת תוך כדי הלחימה.

קובי פינקלר , ח' באדר תשע"ו

חייל צה"ל בכפר מרון א-ראס במלחמת לבנון השנייה
חייל צה"ל בכפר מרון א-ראס במלחמת לבנון השנייה
צילום: רויטרס

בצה''ל מגיבים הבוקר (רביעי) לאיומים שהשמיע אמש מנהיג החיזבאללה חסן נסראללה ולפיהם ''מכל האמוניה בחיפה הוא הפצצה הגרעינית שלי''.

קצין בכיר מתייחס לאפשרות של לחימה עתידית בלבנון ואומר כי צה"ל שינה את דפוס הפעולה שלו. "כשיש 160 כפרים בדרום לבנון, צריכים גם להיות ממוקדים בפעילות היזומה וגם להסתמך הרבה מאוד על מודיעין בזמן אמת ולא על המודיעין שהיה לפני כן.

"כמה שהמודיעין יהיה טוב ואיכותי המציאות תכתיב מציאות אחרת", מדגיש הקצין. ''צריך להבין - תרחיש המלחמה הבא יכלול תרחיש פתיחה שלאחריו תהיה כשבוע של מלחמת אש ממוקדת ומשתנה. קצב האש משני הצדדים יהיה שונה מכל מה שהכרנו. לא נסמוך על המודיעין שהיה ערב הלחימה אלא נשקיע הרבה במודיעין ובניתובו תוך כדי הלחימה", אומר הבכיר.

בצה"ל מסתכלים היטב על שש-עשרה השנים האחרונות, בהן אירעו חמישה סבבי לחימה הכוללים את מלחמת לבנון השנייה, מבצע חומת מגן ושלושה סבבים בעזה - עופרת יצוקה, עמוד ענן וצוק איתן. ''מציאות כזו מחייבת אותנו להשתנות גם בחשיבה, גם בלימוד השטח וגם בהטמעת מערכות המיחשוב בצורה המיטבית".

באשר לארגון הטרור דאע"ש ואיומיו על ישראל, הקצין קובע בצורה חד משמעית כי ''דאע''ש הוא אדווה קלה בהיסטוריה הצבאית".