מדוע לנים פלסטינים סמוך לצוערים?

פועלים פלסטינים לנים במתחם ביטחוני - סמוך לחניכי בית הספר לכבאות. לערוץ 7 נמסר בתגובה: ניתן מענה אבטחתי למצב שהוצג.

שמעון כהן , ח' באדר תשע"ו

צופי אש וצוערי כבאות. חוששים מהפלסטינים
צופי אש וצוערי כבאות. חוששים מהפלסטינים
צילום: דוברות כבאות והצלה גליל מערבי

למערכת ערוץ 7 הגיעו תלונות הנוגעות להחלטה להלין פועלים פלסטינים המועסקים בבנייה ושיפוץ של מתחם בית הספר לכיבוי והצלה בראשון לציון, סמוך למקום לינתם של צוערי בית הספר.

ההחלטה להלין במקום את הפלסטינים התקבלה על מנת לאפשר את זירוז העבודות, מבלי להצטרך להסיע את הפועלים בתחילת ובסוף כל יום עבודה. הפועלים ישנים בלילה במתחם הסמוך מאוד למקום בו לנים בתנאי פנימייה צוערי בית הספר לכיבוי והצלה והקרבה הזו גוררת איתה חשש רב לשלומם.

המתלוננים השומרים על עילום שמם, מציינים כי בבית הספר לכבאות והצלה מתקיימים תרגולים והערכות של גורמי ביטחון שונים וגורמי חירום - לצד תרגולי הכשרה של צוערי מערך הכיבוי.

לדבריהם, שהותם של הפועלים במקם - חרף העובדה שהם בעלי רישיון עבודה וככל הנראה עברו את המבדקים הביטחוניים ההכרחיים, עשויה להוות סכנה של ממש.

זאת הן בשל היכולת לאסוף מודיעין אודות פעילות הביטחון והחירום המתרחשת במתחם המוגדר כביטחוני ולהעבירו לגורמים עוינים והן בשל הקלות בה ניתן לתכנן פיגוע בשעה בה לנים הצוערים.

יצוין כי המקום זוכה לאבטחה של חברה אזרחית, אך מסתבר שאין בכוחה של עובדה זו להרגיע את החוששים. "מדובר בקבוצה של פועלים פלסטינים בעלי יתרון מספרי מובהק מול האחראים על האבטחה במקום", אומרים החוששים ומשתדלים שלא לחשוף נתוני אבטחה שעלולים לשמש גורמים עוינים.

לזאת הם מוסיפים ומציינים כי "כבר היו מקרים לא מעטים בעבר שבהם פלסטינים שהועסקו ברישיון יזמו וביצעו פיגועי טרור, לפעמים בגלל קפריזה אישית ולפעמים בעקבות אילוצים או איומים של גורמי טרור שידעו לנצל את הנגישות שלהם לאתרים שונים. גם כאן, הקרבה לצוערים וההיכרות עם המתרחש במקום יכולים בקלות לשמש גורמים עוינים, או באופן ישיר או דרך אחד הפועלים".

"אני מתקשה להבין למה פועלים צריכים לישון במתחם ביטחוני כזה", אומר אחד המתלוננים. "רוצים לחסוך כאן כמה שקלים של השכרת מקום לינה אחר שיהיה מרוחק מהמקום ומהצוערים ובגלל הרווח הזה משאירים אותם לישון כאן. זה הזוי לגמרי".

גורם נוסף מוסיף ומספר כי בימים אלה מוחלפת חברת השמירה המאבטחת את המקום ולהערכתו הדבר מתרחש בעקבות ויכוח על היכולת לאבטח את המתחם - לנוכח הקרבה בין מקום לינת הפועלים הפלשתיניים למקום לינת הצוערים.

יורם לוי, דובר הרשות הארצית לכבאות והצלה, מוסר בתגובה לדברים כי "בתיאום עם גורמי הביטחון המקצועיים ניתן מענה אבטחתי הולם שמאפשר את הלנת הפועלים באתר הבניה. בין היתר, קיימת הפרדה מלאה בין מגורי הפועלים למגורי החניכים בבניין בית הספר לכבאות. הותקנו אמצעי אבטחה פיזיים וטכנולוגיים וכן תוגברה האבטחה החמושה".