יוגב לאייזנקוט: 'הבא להורגך' - כלל מוסרי

אל"מ במיל' ח"כ מוטי יוגב מציע לרמטכ"ל לערוך לפורום מטכ"ל יום עיון בנושא מוסר לחימה יהודי אותו יעבירו אנשי מדור תודעה יהודית.

חזקי ברוך , ט' באדר תשע"ו

מוטי יוגב
מוטי יוגב
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אל"מ במיל' ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) תוקף הבוקר (חמישי) את הדברים שאמר אתמול הרמטכ"ל אייזנקוט, לפיהם הכלל "הבא להורגך השכם להורגו" איננו כלל מנחה אלא ססמה בלבד.

לדבריו, "אני מסכים עם הרמטכ"ל שלא צריך לרוקן מחסנית שלמה על מחבלת עם מספריים שכוונתה להרוג אך מאידך צריך לוודא כן שהבא להרגך השכם להורגו".

"הבא להורגך השכם להורגו אינה איזו סיסמא", מדגיש יוגב, "אלא כלל מוסרי ביהדות שנזכר במדרש חז"ל לתורה בספר דברים: 'צרור את המדינים והיכיתם אותם, כי צוררים הם לכם...' - מכאן אמרו חז"ל אם בא להורגך השכם להורגו".

"משמעות הכלל הזה שלאדם מותר להתגונן ולהציל את חייו במחיר חיי מי שמסכן אותו. מכלל זה ניתן ללמוד שאין לחכות לרגע האחרון שבו התוקף פוגע/הורג אותך, אלא רשאי האדם לנקוט ברגע זה או אף רגע לפניו, שברור שבאים להורגו, לנקוט ביזמה ולהגן על עצמו, אף במחיר חיי התוקף הבא להורגו. כלל זה של הבא להורגך השכם להורגו, תקף לאדם הפרטי ולאומה כולה", מסביר יוגב.

"זו לא סיסמא, ביטוי זה של הרמטכ"ל היה טעות ולא ראוי", מוסיף יוגב. "נכון לרמטכ"ל שיחזור בו מדבריו ושלא יובן מדבריו זלזול במקורות ישראל עליהם אנו נשענים. צה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם וזאת בזכות הישענותו על המוסר היהודי שהוא מוסר החיים.

יוגב מציע לרמטכ"ל, "כ'תשובת המשקל' להתבטאותו, שייזום יום עיון למטה הכללי בתחום מוסר הלחימה ביהדות. מי שאמון ומקצועי בהעברת נושא זה, אלו אנשי מדור התודעה היהודית ברבנות הצבאית שזה מקצועם".