"מעולם לא רוקנו מחסנית על נערה עם מספריים"

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מגיב לדברי הרמטכ''ל איזנקוט שעוררו סערה ומבהיר כי מעולם לא אירע תרחיש שכזה.

חזקי ברוך , י' באדר תשע"ו

גלעד ארדן
גלעד ארדן
Photo by Alex Kolomoisky/POOL

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הגיב (שישי) בחשבון הטוויטר שלו לדברי הרמטכ"ל גדי איזנקוט ולפיהם ללוחמי צה''ל אסור "לרוקן מחסנית" על מחבלת בת 13 עם מספרים.

ארדן הבהיר כי מעולם לא קרה תרחיש כפי שתיאר הרמטכ''ל. "דבר אחד היה חסר בסערה על דברי הרמטכ״ל שלא צריך לרוקן מחסנית על נערה בת 13 עם מספריים: איש לא ציין שזה מעולם לא קרה", הדגיש.

כזכור, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט נפגש ביום רביעי השבוע עם תלמידי תיכון בהיכל התרבות העירוני של בת ים והתייחס שם לגל הטרור הערבי ולהתמודדות של צה''ל עמו.

אחד התלמידים שאל את הרמטכ''ל על הוראות הפתיחה באש שלדברי התלמיד הוחמרו וכעת הן מסכנות את הלוחמים בשטח. איזנקוט השיב כי ההוראות הקיימות הן נכונות, והוסיף "צה"ל לא יכול לדבר בסיסמאות, כמו 'הבא להורגך השכם להורגו', או 'כל מי שמחזיק מספריים צריך להרוג אותו'".

בעקבות דבריו, איזנקוט זכה לחיבוק משמאל ולביקורת מימין. סגן יו"ר הכנסת ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שיגר מכתב לשר הביטחון משה יעלון בו כתב כי דברי הרמטכ''ל בוטים ומזלזלים. 

לדברי סמוטריץ' העקרונות והערכים היהודיים הם התשתית עליהם בנויה מדינת ישראל ועליהם נשען צה"ל. "הזלזול בקודשי ישראל ובערכים שליוו את עמנו מזה אלפי שנים לא ראוי ולא תואם את ערכי צה"ל ואת ההתנהגות המצופה מקצין בכיר בו''.

אתמול העניק שר הביטחון יעלון גיבוי מלא לרמטכ''ל ולדבריו. "אני מגבה לחלוטין את מה שאמר הרמטכ"ל בהקשר של הוראות הפתיחה באש. אסור שחושינו יקהו והאצבע תהיה קלה על ההדק. אסור שנאבד את צלמנו ונשתולל כי הדם רותח", אמר יעלון.

לדבריו, "צריך לפעול בקור רוח ובשיקול דעת. בלי פגיעה בחפים מפשע, ויצירת נסיבות בהן הדם הרותח גורם לנו לאבדן צלם אנוש ואבדן מוסר באופן המכרסם בדרך ובצדקתה. אוי לנו אם לא נשמור על כך, גם כחיילים, כשוטרים וגם כבני אדם. לנצח ולהישאר בני אדם".