החל התרגיל המשותף של צה"ל וצבא ארה"ב

למעלה מ-1,700 חיילי צבא ארצות-הברית יתרגלו יחד עם כוחות צה"ל תרחישים אפשריים בסימולציות ממוחשבות. "ברית ביטחונית שאין כמוה".

קובי פינקלר , י"ב באדר תשע"ו

תרגיל ה"רד פלג"
תרגיל ה"רד פלג"
צילום: דו"צ

התרגיל המשותף של צה"ל והפיקוד האירופי של צבא ארצות-הברית "Juniper Cobra 16", החל היום (ראשון) במטרה לשפר את שיתוף הפעולה והתיאום בין הצבאות וכן לשפר כשירותם להגנה מפני טילים בליסטיים.
 
התרגיל מתרחש בישראל במתכונת דו-שנתית החל משנת 2001 ומתקיים זו הפעם השמינית. במסגרת התרגיל אשר תוכנן משנת 2014, ייקחו חלק למעלה מ-1,700 חיילי צבא ארצות-הברית שיתרגלו יחד עם כוחות צה"ל תרחישים אפשריים בסימולציות ממוחשבות.
 
במהלך התרגיל תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון ברחבי הארץ. תרגיל זה מהווה הזדמנות לשני הצבאות ללמידה הדדית ותרגול משותף. התרגיל הינו צעד נוסף ביחסים האסטרטגיים בין מדינת ישראל וארצות-הברית ויתרום רבות ליציבות האזור. 
 
מפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף צביקה חיימוביץ', אמר כי "התרגיל הוא אבן דרך מרכזית בקשר האסטרטגי בין המדינות, ברית ביטחונית שאין כמוה בין מדינות בעולם. שיתוף פעולה זה מבטא מחויבות להגנה על חייהם של האזרחים וכן הערכה עמוקה לצה"ל, לחיל האוויר ולמערך ההגנה האווירית". 
 
ראש חטיבת תורה והדרכה של צבא ארצות-הברית, גנרל מרק לובן, אמר כי "התמיכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה היוותה חלק אינטגראלי ממדיניותה של ארצות-הברית באזור מזה עשרות שנים. התרגיל היווה וימשיך להוות תמיכה במדיניות זו. מדובר בתרגיל הראשי של ארצות-הברית באזור והוא נמצא בראש סדר העדיפויות של EUCOM בשנת 2016".