פרופ' אביעד הכהן חושש לחופש הביטוי

"אין להעמיד לדין את המרצה המסיתה מבית ברל וגם לא את הצעיר שהתבטא נגד ערבים בפייסבוק", הוא טוען.

עוזי ברוך , י"ג באדר תשע"ו

חרם בפועל. פרופ' אביעד הכהן
חרם בפועל. פרופ' אביעד הכהן
צילום: יח"צ

בעוד דברי ההסתה שהפיצה בדף הפייסבוק שלה ד"ר ענת רימון אור ממכללת בית ברל זוכים להתעלמות רבתי, החליטה פרקליטות מחוז מרכז להגיש כתב האישום כנגד יהודי בן 27 בגין עבירות הסתה לאלימות ולגזענות נגד ערבים שבוצעו לכאורה גם הן בפייסבוק.

פרופ' אביעד הכהן, דיקן ביה"ס למשפטים והמרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט" סבור כי על הפרקליטות להימנע מהגשת כתבי אישום כגון אלה. "במשך שנים נהג היועץ המשפטי לממשלה, בצדק, מתינות וזהירות רבה בהגשת כתבי אישום בגין עבירות חופש ביטוי.

''למעט מקרים קיצוניים ממש, עקרון היסוד של חופש הביטוי והרצון לאפשר את מימושו הכריעו את הכף. כפי שנקבע לא אחת, חופש הביטוי אינו החופש לשמוע דברים שמצויים בקונצנזוס, אלא דווקא דברים מקוממים ומרגיזים, הצובטים את הלב וצורמים את האוזניים.

''ככל שאין נשקפת סכנה מיידית וודאית מהביטוי הפוגעני, יש להתירו. הקו שבין ביטוי לבין הסתה הוא קו עדין ודק מאד ובכל מקרה שבו אין הכרח להגיש כתב אישום יש להימנע מכך. בידי רשויות אכיפת החוק יש אמצעים אחרים, הרבה פחות פוגעניים, לטיפול בתופעות בזויות של שימוש בדין הפלילי כדי למנוע הפצת ביטויים מסיתים".

עוד אומר פרופ' הכהן, כי באותה מידה אין להעמיד לדין את המרצה מבית ברל שכתבה דברי תועבה ונאצה נגד שופטי ביהמ"ש העליון. לדבריו, "לא כל התבטאות טיפשית וסרת טעם צריכה להוביל להליך פלילי. בדרך כלל דווקא נקיטת הצעדים הפליליים מהדהדת את ביטויי השטנה ומגבירה את כולם.

''הדרך הנאותה להתייחס לביטויים אלה היא להתעלם מהם, כל עוד אין בהם פוטנציאל ממשי - ולא רק הסתברות רחוקה וסבירות אפסית - לכך שהם יובילו בפועל לנקיטת אלימות כלפי מאן דהוא או לגרימת סכנה קרובה ומידית לשלום הציבור".