''הגזירות - מלחמה על ה' ועל משיחו''

רבנים בכירים בציונות הדתית התכנסו לכנס בהול ומודאג בעקבות ההתפתחויות האחרונות - הרפורמים, הרבנות הצבאית והגילוח בצה"ל.

שמעון כהן , י"ט באדר תשע"ו

הרבנים בכינוס
הרבנים בכינוס
צילום: יח"צ

לאור ההתרחשויות האחרונות בסוגיות של דת ומדינה התקיים אתמול (מוצאי שבת) בירושלים כינוס חירום של רבנים בכירים בציונות הדתית.

בין המשתתפים בכינוס נכחו הרב דב ליאור, הרב נחום נריה, הרב מרדכי שטרנברג, הרב אליקים לבנון ואחרים.

עורך הדין משה פולסקי וגורמים נוספים הציגו בפני הרבנים מידע על אודות מה שהגדיר כסכנות שהתקבלו בהחלטת הממשלה על מתווה הכותל הרפורמי וכן על מגמות נוספות של הרפורמים להכרה רשמית במדינת ישראל. בפגישה עלתה לדיון גם ההחלטה על הכפפת ענף תודעה יהודית לראש אכ"א והחלשת הרבנות הצבאית.

הרב דב ליאור אמר בכינוס כי "יש כרסום במדיניות הממשלה כנגד צביונה של המדינה כמדינה יהודית. הרבנות, הכשרות וצה"ל, כל אלו הם היכי תימצי למאבק העיקרי על זהותה של המדינה. צריך לקרוא לכל הנציגים הדתיים בכנסת שיעמדו בכל תוקף נגד גזרות אלו, זה מלחמה נגד ה' ונגד משיחו".

הרב מרדכי שטרנברג אמר במפגש: "לא מכירים שהתורה היא של המדינה והעם. יש תורה ולא יעלה על הדעת שלא שואלים את הרבנים בכלל ואת הרבנות הראשית בפרט. על מתן מעמד ולגיטימציה לרפורמים - צריך לפרק את הממשלה!". על הגזרה החדשה של ראש אכ"א ולפיה על חיילים דתיים לגלח את זקנם אמר הרב שטרנברג: "זה איום ונורא, על זה צריך ללכת לכלא".

הרב אליקים לבנון, ראש ישיבת אלון מורה ורב השומרון, אמר בכינוס כי "נהיר לכל בר בי רב כי יש כאן מערכה רחבה הנוגעת לכל סממני היהדות של המדינה- הרצון לפרוץ את ייבוא המזון הלא כשר, הקמפיינים נגד ה'הדתה' בצה"ל כביכול , נתינת המעמד לרפורמים בכותל, הרפורמה בגיור ועוד עניינים רבים ומגוונים. קול התורה חייב להישמע בראש חוצות ויש לקרוא לכל מי שלאל ידו - לפעול לשינוי המגמות האלו ולעצירת ההכרה ברפורמים ובפעולותיהם".

בסיום הכינוס הוציאו הרבנים גילוי דעת:

דעת תורה

אנו עדים למתקפה קשה במיוחד כנגד כל הקשור בקדשי ישראל הנוגע לצביונה של המדינה. מממשלת ישראל קבלה החלטה פוגענית המאפשרת לנציגי הרפורמים להיכנס לכותל כשווים בין שווים.

המשמעות שבדבר, שממשלת ישראל מכריזה שהיא לא מתנהלת כמדינה דתית, כאילו אומרת: "הציונות דבר אין לה עם הדת."

אנו  מחזקים את ידי הרבנים הראשיים לישראל ומצטרפים להחלטתה של מועצת הרבנות הראשית כי מתווה הכותל הוא מתווה פסול, אינו הלכתי ואף אינו חוקי.

אנו קוראים לכל מי שמדינת ישראל יקרה ללבו לעמוד בתוקף כנגד החלטה זו: רבנים, שרים , חברי כנסת,  וכל עמך בית ישראל.

נאבק כולנו בכל האמצעים המוסריים והחוקיים שבידינו, כנגד החלטות אלה שהם כחרב בלבה של האומה הישראלית.