אובמה: נגד חרם על ישראל – לא כולל התנחלויות

נשיא ארה"ב מבהיר כי הוא מתנגד באופן חריף לכל סוג של נידוי עסקי המופעל נגד ישראל - אך מציין כי מבחינתו שטחי יו"ש אינם נכללים בה.

ניצן קידר , ט"ז באדר תשע"ו

ברק אובמה
ברק אובמה
רויטרס

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מצהיר כי הוא מחוייב להילחם באנטי ישראליות, בקמפיינים של BDS  ובחרמות על ישראל – אך מבהיר כי לא יקדם חקיקה שתסייע למניעת חרם על התנחלויות.

בהצהרה שפירסם מבהיר הנשיא כי הוראות הסחר עם ישראל דואגת למנוע "חרם, קמפיינים נגד השקעה בישראל וסנקציות שונות הקשורות למסחר".

הנשיא האמריקני גם מבהיר כי כל עוד הוא בתפקידו ההגנה על ישראל מפני תופעות כאלה תימשך. אך הוא מסייג ומציין כי "הוראות מסוימות הקשורות לסחר עם ישראל מדברות על שטחים שבשליטתה". הוא מזכיר כי המדיניות האמריקנית לא מדברת על התנחלויות כעל שטח ישראל.

מדובר בהצהרה כחלק מחקיקה להסרת חסמים בעניין סחר בינלאומי מצד ארה"ב והיא כאמור כוללת התייחסות מפורשת לישראל ולקמפיינים של BDS ואף דורש לדווח על כל מעשה כזה לרשויות החוק.

ראוי לציין כי בשנה האחרונה, בניגוד למדיניות של אובמה, העבירו מספר מדינות בארה"ב הצעות ממוקדות האוסרות חרם נגד ישראל כולל היישובים שמעבר לקו הירוק. האחרונה לעשות זאת היתה פלורידה והחוק ממתין רק לחתימתו של המושל.

גם בקונגרס תלויות ועומדות לפחות עשר הצעות של מחוקקים שונים הדורשים שאיסור החרם על ישראל יכלול גם את יישובי יהודה ושומרון.