הרב פלאי: הקוד האתי - מוסר התורה

התבטאותו של הרמטכ"ל על הוראות הפתיחה באש - מוסר יהודי או עיוות מוסרי?

נעמה בן-חיים , ט"ז באדר תשע"ו

צודק הרמטכ"ל שאי אפשר לנהל מדיניות ביטחון עם סיסמאות בלבד. אבל מצער מאוד שמתייחסים ל"הבא להורגך השכם להורגו" כאל סתם סיסמה, בלי לדעת שמדובר בחלק מתוך תפיסה שלמה של מוסר מלחמה יהודי לפי התורה.

במקום להטיח האשמות באחרים, ראוי שנאשים את עצמנו, עד כמה אנחנו – שמכירים בערכה של תורת ישראל - עוסקים בנושא החשוב הזה. בהקשר זה אזכיר לטובה את חבריי הרבנים שעמלו על הספר 'תורת המלך' העוסק בסוגיות אלה (שמי שמחפש תורת אמת, ולא פופוליזם זול, מודה שמדובר בספר רציני ביותר).

זאת ועוד, צריך להיות ברור שחיילי צה"ל אינם יכולים להישמע לגמרי להוראות הפתיחה באש כפי שהן כיום. סירוב לפקודה ש"דגל שחור מתנוסס מעליה" אינו רק סירוב להשתתף במשימות הנוגדות את ערכי היסוד שלנו (ולצערנו יש לצה"ל משימות כאלה), אלא גם סירוב להישמע להוראות פתיחה באש המסכנות אותנו. אסור לחיילים להסכים ללכת כצאן לטבח, ולהמתין שיהרגו אותם או את חבריהם כדי לפתוח באש.

כיהודים שהולכים באור התורה, חובתנו היא לומר באופן ברור שהקוד האתי המחייב אותנו הוא, קודם כול, מוסר התורה האומר (בין השאר) "השכם להורגו". במיוחד על הרבנים והמחנכים להכשיר את תלמידיהם המשרתים בצה"ל, או העומדים לפני גיוס, שלא להיות שפוטים של מדיניות הרפיסות וההתאבדות, אלא לדעת להגן על חייהם וחיי חבריהם. זו הדרך הישרה, "ללמד בני יהודה קשת – הנה כתובה על ספר הישר".

הרב יוסי פלאי

ר"מ בישיבת עוד יוסף חי וחבר בתנועת דרך חיים