קיצוני אבל לא מסית ולא ממריד

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד אישר ביום שלישי את הארכת צו המעצר המנהלי שהוצא למאיר אטינגר בארבעה חודשים נוספים.

אפרת שטרן , ט"ז באדר תשע"ו

"גם במבחנים המחמירים ביותר הפרקליטות לא הצליחה לייחס לו הסתה והמרדה". מאיר אטינגר בביהמ"ש
"גם במבחנים המחמירים ביותר הפרקליטות לא הצליחה לייחס לו הסתה והמרדה". מאיר אטינגר בביהמ"ש
צילום: פלאש 90

לפני כשבעה חודשים חתם שר הביטחון על הצו, ולמעלה מחצי שנה כלוא אטינגר ונמצא בבידוד.

עורך דינו, יובל זמר, אמר ל'בשבע' עם הארכת צו המעצר: "אני לא אוהב את הדעות שלו, אני גם לא אוהב דעות של אנשים אחרים, אבל אני לא חושב שהם צריכים לשבת במעצר בגלל זה. אחרי שהגורמים הכי בכירים בפרקליטות בחנו כל מילה וכל משפט בבלוג שלו, והגיעו לכלל מסקנה שגם במבחנים המחמירים ביותר אי אפשר לייחס לו לא הסתה ולא המרדה, הבינו שאין להם מה לעשות עם האיש הזה.

אדם בא, לא מסית ולא ממריד, אבל מבטא דעות שהן מאוד קיצוניות ולא ערבות לאוזני המשטר, והדרך היחידה כנראה לסתום לו את הפה זה לשים אותו במעצר מנהלי, וזה אקט לא דמוקרטי. היום זה הדעות שלו - מחר זה הדעות שלי ושלך". לדברי זמר, אטינגר לא היה מופתע מאישור הארכת הצו: "הוא מבין לגמרי את הסיטואציה שבה הוא נמצא. הוא מבין שלמעשה ההליך המשפטי כמעט מיותר, והוא ישוחרר כשהשב"כ יחליט שהוא ישוחרר, כי זה המצב היום".

ראש ישיבת 'עוד יוסף חי' ביצהר, הרב יצחק שפירא, שמצוי בקשר עם אטינגר, אומר בשיחה בלעדית עם 'בשבע': "בסופו של דבר ברור שהאמירה הכללית שיוצאת מהחבר'ה האלה נוגעת בנקודה רגישה אצל השלטון בשאלה האם זו מדינה יהודית, או מדינה שדואגת מאוד לבולל את העם היהודי, ולהקים פה עם חדש שנקרא ישראלי. השאלה הזאת היא בסופו של דבר שאלת היסוד של הקיום שלנו, שכולנו מתמודדים איתה. ראשי השלטון, נוגעים להם בנקודה רגישה ואומרים להם: 'אתם בעצם מתיכים את העם היהודי עם הגויים בכל הכוח, על ידי תקציבים, על ידי ויתורים, על ידי אידיאולוגיות של שוויון, על ידי חוקים'. אלפיים שנה אנחנו ייחודיים, ועכשיו באים ראשי השלטון עם אידיאולוגיות ותקציבים, ומנסים להתיך את העם מחדש, להמציא מדינה, עם ולאום חדש".

בהתייחס להצתת הבית בכפר דומא, אומר הרב שפירא: "אין לי מושג מה היה שם. העניין של דומא זה לא אם יתברר כך או אחרת. זה ליצנות להגיד שיש פה התארגנות. למה הם רוצים להגיד שיש התארגנות? כי הם רוצים להגיד שיש אידיאולוגיה שעומדת מאחורי כל זה. ובאמת מהי האידיאולוגיה? היא נגד האידיאולוגיה שלהם".

עשרות עצורים ומורחקים מינהליים

על פי ארגון 'חננו', כ‑60 צעירים שוהים בימים אלה במעצר בית, ועוד כ‑40 מורחקים מנהלית. בשבוע האחרון הוארכו חלק מצווי ההרחקה לתקופות שבין שלושה לשישה חודשים. ב'חננו' אומרים כי בחודשים האחרונים חלה החמרה בכמות מקבלי הצווים ובהיקף המגבלות, הכוללות מעצר בית לילי, איסורי יצירת קשר, הרחקות מאזורים נוספים בארץ כגון יד בנימין וירושלים ועוד. החמרה נוספת חלה במספר הביקורים של המשטרה אצל השוהים במעצר בית, בניגוד למקובל בקרב עצורי בית אחרים. לדברי הארגון, אלה נערכים לעתים כמה פעמים בלילה, בצורה ברוטלית, ותוך כדי הערת כל בני הבית והשכנים שלא לצורך ובניגוד לנהלים.

מנכ"ל 'חננו', שמואל (זנגי) מידד, אומר כי "ענישה מנהלית אלו צווים שיוצאים בלי ראיות ובלי משפט. לא מוטחת בפניהם אף אשמה. הם פשוט נראים שונים בעיני מישהו במערכת, אז הוא שונא אותם ורוצה למגר אותם. רק לאחרונה שוחרר מרדכי מאייר לאחר תקופה ארוכה במעצר מנהלי, כאשר התברר שכל המידע שהיה נגדו הוא מוטעה ושגוי, ואיש אפילו לא ביקש ממנו סליחה. מי ישלם את זה כלכלית וערכית? אנחנו, הציבור. ומי ישקם את הילדים האלה? זה מקומם מאוד את כל מי שמבין את משמעות הדברים", דברי מידד.